Dunarea Braila castiga prima mansa in play-offul Cupei EHF, Dinamo, a treia infrangere in Liga Campionilor!

dinamo-handbal-masculinEchipa feminina Dunarea Braila s-a impus la un singur gol in primul meci din play-offul pentru grupele Cupei EHF, cu Byasen Trondheim, disputat acasa, in timp ce baietii de la Dinamo Bucuresti au pierdut in deplasare, la HC Nantes, in grupa D a Ligii Campionilor. Elevele lui Costica Buceschi vor disputa returul duminica viitoare, iar handbalistii pregatiti de Eliodor Voica si Sebastian Bota mai au patru meciuri de disputat.

Meciul din orasul de langa Dunare s-a desfasurat sub semnul echilibrului, gazdele apropiindu-si victoria cu 25-24 (13-14), gratie suitei de trei goluri reusite de Tiron, care a fost principala marcatoare, 9. Au mai inscris Szucs, 4, Udristoiu, 4, Krnic, 3, Perianu, 1 si Tatar, 1. S-a remarcat si portarul Voicu. Returul e programat sambata, in Norvegia.
Dinamovistii au parasit terenul invinsi la numai doua lungimi, 24-26 , dupa ce la pauza scorul fusese egal la 12. Au condus cu 16-13 si 17-14, fiind egalati in minutul 41. Gazdele au preluat initiativa, desprinzandu-se la 26-21, dar oaspetii s-au apropiat la final la numai doua goluri. A fost a treia infrangere consecutiva pentru campioana tarii noastre. Golgeterul partidei a fost Balaguer Romen, 9, de la invingatori, secondat de Sajad Esteki, 8, de la bucuresteni. Nantes si-a consolidat pozitia de lidera cu 11 puncte, urmata de Motor Zaporojie, 7 (35-22 cu ABC/IMinho), Besiktas Istanbul, 7 (25-29 la TTT Holstebro, ultima clasata, 3), Dinamo Bucuresti, 4, ABC/U/Minho, 4.
Dinamo poate obtine a doua victorie joi seara, cand va intalni pe propriul teren formatia daneza HC Holstebro. Cu care a terminat la egalitate, 32-32, in primul meci din grupa, jucat in fieful adversarei.