Petra Kvitova a castigat Elite Trophy 2016!

kvitova-chinaCehoaica Petra Kvitova, cap de serie 3, a castigat, duminica, turneul WTA Elite Trophy de la Zhuhai (China), dupa ce a invins-o in finala pe ucraineanca Elina Svitolina, cap de serie 4, cu 6-4, 6-2,  intr-o ora si 10 minute.

Kvitova, care nu a pierdut niciun set in cele 5 partide disputate la Zhuhai, isi trece in cont al doilea titlu WTA din acest an, dupa cel de la Wuhai, tot din China. Cu 19 titluri in palmares, inclusiv 2 succese la Wimbledon, si medalia de bronz la JO 2016, Kvitova este nr. 13 mondial si pentru prima oara din 2010 a ratat participarea la Turneul Campioanelor de la Singapore.

Gratie acestei victorii, Petra va urca doua locuri in clasamentul WTA, urmand sa se claseze pe locul 11, incepand de luni.

In acest an, Petra a mai disputat finala de la Luxemburg, unde a pierdut in fata Monicai Niculescu, scor 6-4,6-0.

In finala de dublu, trofeul a fost adjudecat de perechea Ipel Soylu/Yo-Fan Xu, care a trecut de Zhaoxuan Yang/Xiaodi You, cu 6-4, 3-6, 10-7.