Trei victorii decise pe final in etapa cu numarul 5 a Ligii Nationale de baschet masculin!

csm-oradea-baschetIn trei dintre cele cinci meciuri ale rundei a cincea din Liga Nationala de baschet masculin invingatoarele au fost decise pe finalul partidelor. Alte doua jocuri au revenit fara emotii formatiilor gazda.

A fost mai intai victoria liderei Steaua CSM Eximbank pe terenul celor de la Phoenix Galati, 78-74 (36-33), care a acumulat 10 puncte. A urmat primul succes al sezonului pentru Dinamo, 79-73 (33-38) cu CSU Sibiu, in propria arena. Ardelenii conduceau cu 70-54, cand mai erau sase minute de joc, diferenta care s-a redus la patru puncte, 66-70. Oaspetii au ripostat prin Hardy, 66-73, dar teamul din Capitala a mai inscris 13 puncte, fara sa primeasca niciunul, apropiindu-si intaia victorie stagionala. Americanul Hardy a incheiat in double-double, 24 puncte, 10 recuperari, de la gazde principalul marcator fiind Sutalo, 19.
ABC Mures a recuperat cele 15 puncte cu care-i devansa BC Timisoara in repriza a doua, apropiindu-si victoria cu cinci secunde inainte de final, 82-81. Banatenii au marcat un cos de 3 in ultima secunda, nevalidat de arbitri dupa vizionarea fazei impricinate.
Campioana en-titre, CSM CSU Oradea are acelasi numar de puncte cu Steaua CSM Eximbank, dupa un succes neasteptat de lejer, 73-58 (42-36) cu SCM Universitatea Craiova. Urmatoarea clasata, U Banca Transilvania Cluj-Napoca, a ajuns la 9 puncte, in urma victoriei clare, 91-69 (44-33) cu nou promovata Olimpic Baia Mare.
Urmeaza in primele doua zile de noiembrie noi partide ale echipelor noastre inscrise in Basketball Champions League si FIBA Europe Cup.