Primul succes pentru oradeni in grupele Basketball Champions League!

1Dupa doua infrangeri in faza grupelor a primei editii din Basketball Champions League CSM CSU Oradea a reusit o victorie in propria arena impotriva echipei ruse Avtodor Saratov. In fata careia pierduse ambele partide disputate in urma cu doi ani in Euro Challenge.

Elevii lui Cristi Achim s-au impus la o diferenta de 11 puncte, 96-85 (43-36), la capatul unui joc decis in ultimul sfert. Teamul oradean a fost mai bun in primele doua sferturi, 22-17 si 21-19, l-a pierdut pe al treilea, 17-26, castigandu-l pe al patrulea cu un scor mai rar intalnit, 36-23. Condusi cu 65-71, cand mai erau trei minute si jumatate, baschetbalisii echipei bihorene, impulsionati de trio-ul Barnette, autor a 27 de puncte-Mirkovic, 21-Pasalic, 15 au recuperat diferenta, asigurandu-si o victorie pretioasa. Care trebuie confirmata in viitoarele dispute.