Andone isi acuza jucatorii dupa egalul cu Astra, Mutu da vina pe arbitri: ”Din vina noastra s-au luat golurile” / ”Penalty nu a fost!”

andone-banca-tehnicaDinamo a ratat victoria in meciul cu Astra, desi a condus cu 2-0 pana in minutul 83, cand a redus din diferenta Sapunaru. Chiar daca reusita fostului rapidist a fost contestata, intrucat nu s-a vazut clar daca mingea a trecut sau nu de linia portii, iar penalty-ul din prelungiri a fost acordat cu mare usurinta de Balaj, Ioan Andone nu s-a legat de arbitraj si a spus ca ambele goluri au fost luate de catre ”caini” dupa greselile propriilor jucatori.

Din vina noastra s-au luat cele doua goluri. Nu discut despre greselile arbitilor, au fost erori comise de jucatorii nostri. Ei (n.r. adversarii) nu trebuiau sa ajunga acolo. Nu trebuia sa se ajunga in careul nostru in minutul 90+4. Ok, a gresit Balaj, dar nu am ce sa ii reprosez. Cum sa il suspectez de ceva? Nu era voie sa se intample ce s-a intamplat, noi am readus-o pe Astra in joc. In faza de aparare jucatorii nostri inca sunt naivi.

Nu uitati ca fotbalistii nostri vin din Liga a 2-a. Ei au nevoie sa creasca, dar e timp la Dinamo? Nu e, saptamana viitoare o sa vina un italian si o sa joace in locul lui Popescu.

Domnul Negoita a venit la Saftica pentru ca asa l-am rugat. E foarte bine ca a venit, pentru ca era nevoie sa se discute cu jucatorii, aveam nevoie sa discut si eu cu el. Nu e o situatie atat de grea la Dinamo, am trecut prin alte momente mai grele. Am fost antrenor aici si erau 11 actionari.

Eu inteleg supararea suporterilor. Au dreptate, eu nu am ce sa fac decat sa las capul jos. Cand o sa fiu pe locul unu sau doi, o sa merg la ei si o sa ii intreb de ce striga „demisia”, dar acum nu am cum”, a declarat Andone conform Digi Sport.

In schimb, noul manager, Adrian Mutu, a avut din nou o alta parere fata de cea a antrenorului. Cu toate ca a recunoscut ca, la golul lui Sapunaru, mingea a trecut de linia portii, fostul decar al ”nationalei” nu intelege cum s-a putut acorda penalty la Kortzorg.

E o dezamagire foarte mare pentru noi, pentru ca am jucat 80 de minute foarte bine, chiar mi-a placut echipa. Din pacate, am crezut prea devreme ca meciul e castigat si ca nu se mai intampla nimic. Au fost niste goluri putin ciudate. Primul chiar a fost gol, m-am uitat de mai multe ori la lovitura libera a lui Sapunaru. Penalty nu a fost! M-am uitat de 7 ori la reluare si nu inteleg unde a dat penalty. Dinamo trece inca o data prin acest moment, cand e egalata sau invinsa dupa o greseala de arbitraj mare. Il stiu pe Balaj si stiu ce fel de om si ce fel de arbitru e, dar azi chiar a gresit si a gresit in ultima secunda de joc, ceea ce ne-a facut sa pierdem doua puncte.

A fost o greseala clara. Ar trebui ca domnul Burleanu si domnul Deaconu sa se uite bine la arbitraj, pentru ca pana acum Dinamo a avut parte de mai multe episoade de genul asta si asa nu se mai poate!”, a zis Mutu.