Muguruza pleaca din Singapore dupa o victorie in fata Kuznetsovei, Radwanska a batut-o pe Pliskova si s-a calificat in semifinale!

aga-radwanskaUPDATE / Tabloul semifinalelor a fost completat si in proba de dublu. In ultimul sfert de finala, Ekaterina Makarova si Elena Vesnina le-au invins pe Andrea Hlavackova si Lucie Hradecka cu 6-2 7-5 si vor juca maine, in ultimul meci al zilei, dupa Kerber-Radwanska, impotriva lui Hingis si Mirza. In prima semifinala, de la 8:30, Garcia si Mladenovic le vor intalni pe Mattek-Sands si Safarova.

UPDATE / Agnieszka Radwanska este ultima jucatoare calificata in semifinale la  Turneul Campioanelor. Poloneza a incheiat a doua in Grupa Alba, dupa ce a invins-o in meciul decisiv pe Karolina Pliskova, cu 7-5 6-3. In semifinale, Svetlana Kuznetsova o va intalni pe Dominika Cibulkova, de la ora 11:00, iar Angelique Kerber va juca impotriva Radwanskai, de la 14:30.

Desi era eliminata in urma infrangerilor suferite in primele doua meciuri de la Turneul Campioanelor, Garbine Muguruza a reusit sa incheie victorioasa ultimul meci din Singapore, din acest an, chiar in fata jucatoarei care a castigat Grupa Alba, Svetlana Kuznetsova.

Cu primul loc asigurat, dupa ce le-a invins pe Agnieszka Radwanska si Karolina Pliskova, rusoaica a luat si primul set al partidei cu invingatoarea de la Roland Garros. Apoi insa, jucatoarea din Spania a revenit si a mai pierdut un singur game, impunandu-se cu 3-6 6-0 6-1 in fata Kuznetsovei. Chiar si asa, Muguruza incheia ultima in Grupa Alba.

Pentru locul al doilea vor lupta, in meci direct, Agnieszka Radwanska si Karolina Pliskova, de la ora 14:30.

Inaintea partidei dintre Muguruza si Kuznetsova, Martina Hingis si Sania Mirza au jucat din nou impreuna si au reusit chiar sa castige, calificandu-se in semifinale, dupa 7-6(10) 7-5, in fata lui Chan Hao-Ching si Chan Yung-Jan.

Ziua se va incheia cu un alt meci de dublu, Andrea Hlavackova / Lucie Hradecka – Ekaterina Makarova / Elena Vesnina.

Joi s-au desfasurat sferturile de finala de pe prima jumatate a tabloului de dublu. In primul meci, Caroline Garcia si Kristina Mladenovic le-au invins pe Julia Goerges si Karolina Pliskova cu 6-4 6-2, iar, in al doilea, Bethanie Mattek-Sands si Lucie Safarova au trecut de Timea Babos si Yaroslava Shvedova cu 5-7 7-6(6) 10-2.