WTA Finals 2016: Halep paraseste Turneul Campioanelor, dupa ce a fost invinsa de Cibulkova! Kerber si Cibulkova merg mai departe

halep-si-cibulkovaUPDATE / Angelique Kerber a invins-o pe americanca Madison Keys, in doua seturi, scor 6-3, 6-3, joi, in ultimul lor meci din Grupa Rosie la Turneul Campioanelor, rezultat in urma caruia Dominika Cibulkova (Slovacia) s-a calificat in semifinalele competitiei de la Singapore, iar Keys si Halep sunt out.

UPDATE / Din pacate, Simona Halep a pierdut si setul secund, in tie-break (5), si paraseste competitia! Pentru a mai spera la o sansa, sportiva noastra ar fi avut nevoie sa castige macar un set in fata sportivei slovace. Asa s-a intamplat si in 2015, cand Simona reusea sa o invinga pe Pennetta, in primul meci, dar apoi le-a pierdut pe urmatoarele fara sa mai castige vreun set, in fata Sharapovei si Radwanska, cea care avea sa castige trofeul.

Desi a castigat in doua seturi, Cibulkova poate accede in semifinale doar daca Angelique Kerber o va invinge  pe americanca Keys in doua seturi.

UPDATE / Dupa doar 30 de minute, Cibulkova isi adjudeca primul set, 6-3!

Simona Halep (25 de ani, locul 4 WTA) joaca astazi cu Dominika Cibulkova (27 de ani, locul 8 WTA), de la ora 11:00, in ultimul meci din Grupa Rosie de la Turneul Campioanelor. Simona trebuie sa castige, pentru a-si asigura locul in semifinale, dar jocul rezultatelor o poate trimite in „careul de asi” chiar si in cazul unei infrangeri.

Simona Halep a castigat primul meci, cu Madison Keys (6-2, 6-4), dar l-a pierdut pe al doilea in fata nemtoaicei Angelique Kerber (4-6, 2-6).

De partea cealalata, Cibulkova are doua infrangeri din primele doua partide: cu Angelique Kerber ( 6-7 (5), 6-2, 3-6), dar si cu Madison Keys (1-6, 4-6).

Jucatoarea din Slovacia conduce cu 3-2 la meciurile directe cu Simona Halep. Ultima oara, cele doua au fost rivale pe teren in finala turneului de la Madrid, din luna mai, cand Simona s-a impus in doua seturi (6-2, 6-4).

Clasament Grupa Rosie:

1. Kerber: 2j 2 victorii (4-1 seturi)
2. Keys: 2j 1 victorie (2-2 seturi)
3. Halep: 2j 1 victorie (2-2 seturi)

Cealalta confruntare din grupa, Keys – Kerber, va incepe la ora 14:30.

Calculele calificarii pentru Simona:

1. Daca o invinge in doua seturi pe Cibulkova, indiferent ce se va intampla in meciul Kerber – Keys.
2. Daca o invinge in trei seturi pe Cibulkova, iar Kerber castiga macar un set cu Keys.
3. Daca pierde in trei seturi cu Cibulkova, iar Kerber o invinge pe Madison Keys.

Etichetat cu: , , , , , , , ,