Romania a remizat cu Portugalia, 1-1, dar lusitanele merg la Euro 2017 datorita golului marcat in deplasare!

romania-feminin-barajUPDATE / Romania pierde calificarea la Europeanul din 2017, dupa 0-0 in deplasare si 1-1 acasa. Andreia Norton a deschis scorul pentru nationala lusitana, in finalul primei reprize de prelungiri. „Tricolorele” au egalat prin Laura Rus, dupa o preluare pe piept si un sut din intoarcere din 10 metri, in repriza a doua a prelungirilor, acesta avand sa fie scorul final. Portugalia merge mai departe gratie golului marcat in deplasare.

Nationala feminina de fotbal a Romaniei se afla la doar o victorie de o calificare istorica la turneul final Euro 2017 din Olanda. „Tricolorele” sustin marti, testul final, de la ora 18:00, la Cluj-Napoca, pe arena din Gruia, in returul barajului cu echipa similara a Portugaliei.

Romania: Părăluță – Giurgiu, Havriștiuc, Ficzay, Olivia Oprea – Vătafu, Bortan, Voicu – Lunca, Ciolacu, Florentina Olar
Rezerve: Roxana Oprea – Sârghe, Rus, Tărășilă, Gorea, Bâtea, Goder
Selecționer: Mirel Albon

Portugalia: Patricia Morais – Matilde Fidalgo, Sílvia Rebelo, Carole Costa, Ana Borges – Dolores Silva – Suzane Pires, Amanda Da Costa – Carolina Mendes – Ana Leite, Cláudia Neto-cpt.

min 110 GOL Romania!!
min 105 GOL Portugalia! Andreia Norton deschide scorul pentru nationala lusitana cu un sut din interiorul careului. Oprea a fost pe linia portii si a incercat sa respinga, insa nu a reusit, sutul fiind puternic

Jucatoarele noastre au doar varianta victoriei, deoarece meciul disputat vineri, la Lisabona, s-a incheiat 0-0. Un egal cu goluri le-ar trimite pe lusitane la Euro.