Ianis Hagi a debutat in Serie A in victoria Fiorentinei din Sardinia, intr-o etapa in care Napoli si Roma s-au impus, iar Inter a pierdut la Bergamo

ianis-hagi-serie-aLa o zi dupa ce a implinit 18 ani, Ianis Hagi si-a facut debutul in Serie A, dupa ce a fost introdus de antrenorul Fiorentinei, Paolo Sousa, pe teren, in minutul 76 al meciului pe care gruparea Viola l-a castigat in Sardinia, impotriva lui Cagliari, cu 5-3.

Fiul lui Gheorghe Hagi a intrat in locul lui Josip Ilicic, atunci cand echipa sa conducea cu 5-2. Ianis devine astfel cel mai tanar roman care debuteaza in Serie A, el batand recordul lui Adrian Stoian, care intrase pe teren la 18 ani si 40 de zile, intr-un meci pe care Roma, formatia la care juca in acel moment, l-a pierdut cu 4-1 in fata lui Juventus, in 2009.

In partida de pe ”Sant’Elia” din Cagliari, sarzii au deschis scorul inca din minutul 2, prin Di Gennaro, insa, pana la pauza, Fiorentina a marcat de patru ori, de doua ori prin Kalinic (20, 40) si de doua ori prin Bernadeschi (26, 32). La scurt timp dupa reluare, croatul a reusit hat-trick-ul (53), pentru ca, apoi, Marco Capuano sa reduca din diferenta (62). Pana la final a mai inscris si Borriello (77).

In aceeasi etapa cu numarul noua, Inter a suferit o noua infrangere, pierzand cu 2-1 la Bergamo, impotriva Atalantei, Roma a revenit pe locul doi, la egalitate de puncte cu Milan, dupa 4-1 cu Palermo, iar Napoli s-a impus cu 2-1 la Crotone.