Al 21-lea rezultat de egalitate inregistrat intr-un meci din NFL, incepand cu sezonul 1974! VIDEO

arizona-seattle-6-6Incepand cu anul 1974, in NFL s-a introdus o regula. Aceea ca daca la capatul celor 4 sferturi regulamentare de joc (60 de minute) scorul este egal sa se dispite o repriza suplimentara de 15 minute in care se joaca dupa regula mortii subite, dar fiecare echipa trebuie sa aiba macar o data posesia. Exceptie face doar touchdownul marcat de formatia care are prima posesie in overtime.

Cu toate astea, 21 de partide s-au incheiat la egalitate, iar cinci dintre acestea s-au inregistrat din anul 2000 pana in zilele noastre. Daca ultima remiza inregistrata, cea intre Cincinnati Bengals si Carolina Panthers (12 octombrie 2014) s-a incheiat cu scorul de 37 – 37, de data aceasta Arizona Cardinals si Seattle Seahawks au oferit unul dintre cele mai slabe jocuri. Practic, duminica seara, am asistat la prima partida cu un asemenea rezultat final in care nu s-a inscris nici macar un touchdown, incheiata cu scorul 6-6!

Ciudat este ca ambele formatii puteau sa castige, dar au ratat cate un fieldgoal de la distante mici – 24 de yarzi, Arizona si 28 de yarzi, Seattle, aceasta din urma avand sansa victoriei cu 7 secunde inainte de finalul finalului! La lovitura de picior a gazdelor din Arizona mingea s-a dus in bara, ceva cum rar se poate vedea, mai ales de la o distanta atat de mica!