A inceput Turneul Campioanelor! Halep a invins-o pe Keys in doua seturi, Kerber a avut nevoie de decisiv pentru a castiga in fata Cibulkovei

simona-halep-singapore-2016UPDATE / In al doilea meci din Grupa Rosie, Angelique Keber a invins-o pe Dominika Cibulkova in trei seturi, 7-6(5) 2-6 6-3, dupa doua ore si 17 minute. Dupa prima etapa, Simona Halep conduce grupa in fata primei jucatoare a lumii, Angie Kerber.

UPDATE / Simona Halep castiga, in doua seturi, 6-2 6-4, impotriva lui Madison Keys, in primul meci disputat la Turneul Campioanelor din acest an. Dupa un prim set adjudecat fara probleme de catre romanca, americanca a jucat la un nivel mai ridicat in cel de-al doilea, punandu-i ceva probleme acesteia. Keys a reusit chiar sa-si recupereze primul serviciu pierdut in acest set secund, insa, pana la urma, Halep a facut din nou break la 4-4, iar apoi a inchis meciul la a treia sansa pe care a avut-o.

UPDATE / Simona Halep castiga clar primul set in fata lui Madison Keys, cu 6-2, in mai putin de 30 de minute. Romanca s-a distantat rapid, reusind primul break in al treilea game al partidei.

UPDATE / A inceput meciul dintre Simona Halep si Madison Keys cu americanca la serviciu. Romanca a castigat tragerea la sorti si a ales sa primeasca.

Turneul Campioanelor va debuta astazi, cu un meci in care este implicata Simona Halep. Cea mai buna jucatoare din Romania o va intalni, de la ora 12:00, pe Madison Keys, in prima partida de la WTA Finals.

Va fi a sasea confruntare dintre cele doua si a patra din 2016. Pana acum, toate duelurile din acest an au fost castigate de catre Halep: 6-7(7) 6-4 6-3 in optimi la Wimbledon, 7-6(2) 6-3 in finala la Montreal si 6-4 6-2 in sferturi la Wuhan. De asemenea, romanca a mai invins-o pe americanca si in turul al doilea de la Roma, din 2014, 5-7 6-0 6-1, intr-un an in care se Keys a castigat prima partida contra Simonei, 6-1 6-4, in primul tur de la Sydney.

Pentru Halep, acesta este cel de-al treilea an in care participa la Turneul Campioanelor, dupa ce in 2014 a ajuns in finala, iar in 2015 nu a trecut de grupe. De partea cealalta, Keys isi va face debutul la WTA Finals, ea reusind calificarea la competitia din Singapore dupa cel mai bun sezon al carierei, din punct de vedere al constantei.

Simona Halep si Madison Keys fac parte din Grupa Rosie a Turneului, alaturi de liderul mondial, Angelique Kerber, si o alta debutanta, Dominika Cibulkova. Confruntarea dintre germanca si slovaca va incepe dupa cea dintre romanca si americanca, insa nu mai devreme de 14:30.