Dupa patru ani, Milan a invins-o din nou pe Juventus si s-a apropiat la doua puncte de campioana! Locatelli si Donnarumma, eroii Rossonerilor!

locatelli-milan-juveDupa patru ani fara o luna, AC Milan a reusit sa se impuna din nou in fata lui Juventus, in Serie A. Ca si atunci, cand Robinho marca din penalty, Rossoneri au castigat cu 1-0. De aceasta data, singurul gol a venit in partea a doua, in minutul 65, cand Manuel Locatelli, mijlocasul de 18 ani, care a dat tonul revenirii in meciul cu Sassuolo, a prins un sut impecabil, din partea dreapta a careului, sub bara portii lui Buffon.

In prima parte Juventus i-a fost usor superioara lui Milan, torinezii intinzandu-l pe Gigio Donnarumma dupa cateva mingi. Mai mult, acestia au reusit sa trimita mingea inclusiv in poarta, prin Pjanic, in minutul 36, iar arbitrul Rizzoli chiar a validat initial golul. Dupa protestele jucatorilor lui Milan si a consultarilor cu asistentul, ”centralul” a decis sa anuleze reusita din lovitura libera a bosniacului, pentru un off-side la Bonucci. Intr-adevar, fundasul italian a influentat faza, incercand sa ajunga la centrarea lui Pjanic, doar ca, pe reluare, se poate observa ca in pozitie afara din joc nu era el, ci Benatia.

Cu putin timp inainte de acea faza controversata, Juventus il pierduse si pe Dybala, care a iesit accidentat in minutul 33 si a fost inlocuit cu Cuadrado, cel care avea sa fie ”mana moarta” pe intreg parcursul meciului.

Dupa ce Locatelli a marcat unicul gol al intalnirii, Bianconeri au incercat sa revina, insa nu au pus cu adevarat presiune pe adversari decat in finalul partidei. Acestia au fost chiar aproape de egalare la ultima faza, insa Donnarumma a intervenit impecabil la sutul lui Khedira, asta la doar cateva momente dupa ce isi incasase o talpa in ceafa de la Pjanic, in momentul in care a respins o centrare.

Victoria la limita o apropie pe Milan la doar doua puncte de Juventus. Campioana a ajuns la a doua infrangere a sezonului, dupa ce pe prima o suferise tot pe San Siro, in fata Interului.