Barcelona a confirmat ca Andres Iniesta va fi indisponibil aproape doua luni, dupa accidentarea suferita in meciul cu Valencia

andres-iniestaFC Barcelona a reusit sa castige dramatic meciul de pe Mestalla cu Valencia, cu 3-2, dupa ce a fost condusa cu 2-1, insa l-a pierdut pe unul dintre cei mai importanti jucatori – Andres Iniesta. Clubul catalan a confirmat ca mijlocasul urmeaza sa lipseasca de pe teren aproape doua luni, dupa ce s-a accidentat in prima parte a meciului in care golul victoriei a fost marcat de Messi, din penalty, in prelungiri.

In minutul 14 al intalnirii de la Valencia, Iniesta s-a rupt in urma unui fault al lui Enzo Perez, iar apoi a fost inlocuit cu Ivan Rakitic. Initial, s-a crezut ca accidentarea jucatorului este una destul de grava, insa acesta nu a suferit decat o leziune a ligamentului colateral de la genunchiul drept si va lipsi de pe teren intre sase si opt saptamani.

Catalanii au contestat faptul ca Enzo Perez nu a primit nici macar cartonasul galben dupa acea intrare.

Chiar daca Iniesta va absenta pentru o perioada mai scurta decat cea preconizata initial, el va rata al doilea meci cu Manchester City din Liga Campionilor si risca sa nu fie apt nici pentru primul ”El Clasico” al sezonului. Barcelona – Real Madrid va avea loc pe 4 decembrie, pe Camp Nou.