A doua infrangere pentru Dinamo in Liga Campionilor la handbal masculin!

dinamo-nantes-handbalDinamo Bucuresti a pierdut al doilea meci in grupa D a Ligii Campionilor la handbal masculin, 26-27 (15-11) cu HBC Nantes. Partida, desfasurata in propria arena, a contat pentru etapa a cincea.

A fost un meci pe care handbalistii dinamovisti il puteau castiga, daca n-ar fi gresit atat de mult nu numai in aparare. Au condus la patru goluri diferenta, fiind egalati in minutul 40, la 17. Francezii au trecut in avantaj in ultimele trei minute, reusind sa inscrie golul victoriei spre final. Succes care le ofera sanse mari de calificare in faza urmatoare.

Au marcat: Asoltanei, 6, Sandru, 5, Allakharam Esteki, 4, Sajad Esteki, 2, Savenco, 2, Capota, 1, Campan, 1, Sania, 1, Ragot, 1, Mocanu, 1, Vrankovic, 1, Mousavi, 1. Golgeterul intalnirii a fost francezul Derot, 7.

Intr-un alt joc, Besiktas Mogaz a intrecut pe TTT Holstebro cu 36-27 si ocupa primul loc cu 9 puncte, urmata de HBC Nantes, 7, Dinamo Bucuresti, 4, ABC/U Minho, 4. Portughezii au un meci mai putin, cu Motor Zaporojie, in deplasare.

Urmeaza o pauza de trei saptamani, perioada in care echipele nationale vor sustine partide in preliminariile Europenelor din 2018. Romania va evolua impotriva Belarusului, la Minsk si a Poloniei, la Cluj-Napoca.