UPDATE / Romania a facut 0-0 cu Portugalia, la Lisabona, in turul barajului de calificare la ”Europeanul feminin” de anul viitor

portugalia-romaniaUPDATE / In prima mansa a barajului de calificare la Campionatul European de fotbal feminin de anul viitor, Romania a remizat, 0-0, contra Portugaliei, la Lisabona.

Conform site-ului Federatiei Romane de Fotbal, fetele noastre au inceput bine partida si au incercat sa puna presiune pe adversare din start. Portughezele au avut sansa sa deschida scorul, insa Claudia Neto a ratat, trimitand balonul in bara. Pana la pauza, tricolorele si-au trecut in cont si ele o ocazie, dar lovitura de cap a Mariei Ficzay nu a reusit sa o surprinda pe Patricia Morais.

In partea a doua, elevele lui Mirel Albon au devenit mai pracmatice si nu au mai riscat. Paraluta a avut o interventie foarte buna in fata Dariei Silva, iar in prelungiri puteam da lovitura, dar Morais a respins in corner sutul Laurei Rus.

.

Echipa nationala feminina de fotbal a Romania va juca astazi, la Lisabona, prima mansa a play-off-ului de calificare la Campionatul European, care va avea loc anul viitor, in Olanda.

Partida dintre Portugalia si Romania va avea loc pe Estadio do Restelo, arena lui CF Os Belenenses si va incepe de la ora locala 18:45, 20:45 in Romania.

Returul este programat marti, de la 18:00, pe stadionului lui CFR Cluj, ”Dr. Constantin Radulescu”.