Pogba, la prima ”dubla” pentru United. Cel mai scump jucator din lume i-a multumit lui Rooney, pentru ca l-a lasat sa execute penalty-ul din care a deschis scorul

Meciul pe care Manchester United l-a castigat cu 4-1 in Europa League, in fata lui Fenerbahce, a fost primul in care Paul Pogba a reusit sa inscrie o ”dubla” pentru ”Red Devils”.

Mijlocasul francez a deschis scorul in minutul 31, din penalty, iar, apoi, in prelungirile primei reprize, a marcat si golul de 3-0. La final, cel mai scump jucator din lume i-a multumit lui Wayne Rooney, dupa ce acesta l-a lasat sa execute respectiva lovitura de pedeapsa, provocata de catre Simon Kjaer, care l-a faultat pe Juan Mata.

I-am spus lui Wayne ca vreau sa bat penalty-ul si el m-a lasat. Am fost foarte fericit sa inscriu din acel penalty si sunt foarte incantat ca am primit un mare respect din partea unui jucator ca el, care m-a lasat sa execut”, a zis Pogba.

Golul de 2-0 al lui United a fost marcat tot din penalty si tot de un francez, Anthony Martial, cel care a executat si transformat, dupa ce tot el fusese faultat in careu.

Dupa pauza, Lingard a facut 4-0, in minutul 48. Apoi, pe final, in minutul 83, Robin van Persie a stabilit scorul final, marcand in poarta fostei echipe. Olandezul nu s-a bucurat dupa aceasta reusita si chiar a fost ovationat de catre spectatorii prezenti pe ”Old Trafford”.