FINAL / Viktoria Plzen – Astra Giurgiu 1-2. Campioana Ligii I, prima victorie romaneasca in Europa datorita lui Alibec! „Astralii” sunt in carti pentru mai departe

plzen-astraAstra s-a impus pe terenul cehilor de la Viktoria Plzen cu scorul de 2-1, in al treilea meci din grupele Europa League, bifand prima victorie romanesca in Europa in acest sezon. Campioana Ligii I e pe trei in grupa E, cu 3 puncte, si urmeaza sa joace din nou cu campioana Cehiei, peste doua saptamani, pe Arena Nationala.

Dupa un inceput bun de meci, aproximativ 10 minute, cehii au pus stapanire pe joc, dar pe finalul reprizei Astra a reusit sa deschida scorul, minutul 41, prin Denis Alibec, cu un sut din marginea careului mic.

In partea a doua, dupa o noua perioada de dominare a campioanei Romaniei, trupa lui Sumudica si-a majorat avantajul, miniutul 64, cand Horava a deviat in propire poarta un sut expediat din afara careului de acelasi Denis Alibec.

Pe final, cehii au primit usor un penalty cu aproximativ cinci minute inainte de final. Silviu Lung a respins initial mingea sutatata de la punctul de acelasi Horava, dar cehul care a contribuit la golul doi, a revenit si a trimis in poarta din a doua incercare. Un minut mai tarziu, Silviu Lung jr a mai avut o interventie magica, de data asta salvatoare, la un sut expediat din marginea careului de Kovarik, dar tabela nu s-a mai schimbat.

In urma acestui rezultat si a remizei surprinzatoare intre Roma si Austria Viena, pe Olimpico, scor 3-3, Astra Giurgiu a reintrat in cartile calificarii pentru primavara europeana.

Echipele care au evoluat:

Viktoria Plzen: Kozacik – Reznik, Hejda, Baranek, Limbersky – Petrzela, Kace, Horava, Zeman – Duris, Bakos.
Antrenor: Roman Pivarnik.

Astra Giurgiu: Lung – Sapunaru, Geraldo, Fabricio – Lazic, Seto, Lovin, Mansaly, Morais – Alibec, Budescu.
Antrenor: Marius Sumudica.

Arbitru: Aleksei Eskov (Rusia)