FINAL / FC Steaua – FC Zurich 1-1. Un punct care ajuta mai mult echipa elvetiana. Golubovic a dat primul gol in tricoul ros-albastru!

steaua-fc-zurich

Steaua si FC Zurich au terminat la egalitate, 1-1, intr-un meci din etapa a treia grupelor Europa League. Dupa 3 etape din faza grupelor Europa League, Steaua este pe ultimul loc in grupa L, avand doar doua puncte.

Meciul a fost unul spectaculos, cu ocazii la ambele porti. La pauza a fost 0-0, desi Popa a lovit bara in minutul 16. La fel a facut si in partea a doua, mult mai devreme, iar echipa lui Reghe ameninta serios sa inscrie in poarta helveta.

Si a facut-o, in minutul 62, prin Golubovici, cu o reluare din marginea careului mic, dupa o centrare a lui Adi Popa, omul meciului. A fost prima reusita a sarbului in tricoul ros-albastru.

Dupa gol, Steaua s-a retras si a fost pedepsita. In minutul 86, tanarul Kone a marcat golul egalizator, din mijlocul careului, copie identica cu golul lui Golubovic, acesta avand sa fie scorul final.

Echipa lui Reghecampf are doua puncte, dupa egalurile cu Villarreal, 1-1, si cu FC Zurich, 0-0. Astfel, formatia ros-albastra are o situatie complicata in grupa L, dupa ce Osmanlispor a terminat la egalitate cu Villarreal, 2-2, in aceasta seara.

Echipele care au evoluat:

STEAUA: Niță – Ov. Popescu, Tamaș, Toșca, Momcilovici – Bourceanu, Muniru – Ad. Popa, Boldrin, De Amorim – Golubovici
Antrenor: Laurențiu Reghecampf

FC ZURICH: Vanins – Brunner, Kecojević, Nef – Buff, Yapi, Sarr, Voser – Winter, Kone, Rodriguez.
Antrenor: Uli Forte

Arbitru: T. Bognar (Ungaria)