In Liga a IV-a, un arbitru de centru s-a dezechipat la pauza si a plecat acasa, dupa ce a fost amenintat cu bataia in mai multe randuri in timpul primei reprize

liga-a-iv-a-gradisteaScene care n-au legatura cu sportul, ci cu jungla, au avut loc la Gradistea, duminica dupa pranz, la un banal meci de Liga 4. Oaspetii, Speranta Sabareni, conduceau cu 3-0 la pauza, insa spectatorii l-au gasit vinovat pe centralul partidei pe care l-au amenintat cu o corectie fizica si cu moartea. Conform Ilfovsport, Danila Stefanita, arbitrul central, a plecat acasa, meciul fiind condus, in cele din urma, de unul dintre asistenti. La final, gazdele au intors rezultatul si s-au impus cu 4-3!

VEZI AICI CE AU DECLARAT CELE DOUA PARTI

Totul a culminat cu o faza din minutul 40, cand a acordat o lovitura libera pentru oaspeti din care s-a facut 3-0. Portarul de la Pescarusul Gradistea, unul poreclit Bibi, a facut circ pe teren, a injurat, scuipat si amenintat arbitrul, conform relatarilor martorilor de la fata locului. Stefanita s-a dus care viceprimarul Florin Radu pentru a-i cere sa calmeze lucrurile, cel care completeaza foaia si care sta pe banca tehnica, iar acesta nici macar nu l-a bagat in seama, ci doar s-a intors cu spatele ca in filmele cu Charlie Chaplin.

Nu este adevarat. Am vorbit civilizat cu arbitrul, care mergea doar la meciuri la juniori si hop a aparut acum si la seniori… intr-adevar a avut o altercatie cu portarul si mijlocasul meu, insa el inventa lovituri libere in prima parte a meciului. Le-am spus celor doi fotbalisti ai mei sa inceteze cu golaniile si sa jucam fotbal. La Gradistea nu e Kosovo, poate la Ganeasa si Petrachioaia” – Florin Radu, viceprimar Gradistea

Cel mai amuzant moment s-a petrecut insa la pauza atunci cand arbitrul Stefanita s-a dezechipat, si-a luat geanta si a plecat acasa, nemaisuportând atmosfera tensionata de pe arena din Gradistea, iar la centru a trecut, conform regulamentului, unul dintre asistenti. “Am vorbit cu ei, s-au linistit, da-i drumul la joc ca nu ne luam baremul”, i-a transmis, pe un ton imperativ, observatorul jocului, Nicolae Sange, nimeni altul decat cel care a tratat cu blandete ca sef al Comisiei de Disciplina, incidentele acum 3 ani, de la Popesti-Leordeni, cand actualul arbitru divizionar Ionut Coza a fost dat cu capul de peretii vestiarului si agresat fizic de oficialii gazdelor.

Marea problema o constituie insa fluierasii de la Liga 4, care in aceste zile discuta intre ei o posibila greva pentru a nu mai merge la meciurile de la Gradistea, dar si in alte localitati unde nu li se asigura integritatea fizica. La meciul de duminica, politistul de la meci a plecat si el la pauza pentru ca avea un caz de rezolvat, asta in conditiile in care exista un singur post de politie la trei comune invecinate.

Multumesc pentru informatiile prezentate. Nu voi lasa lucrurile asa. Pâna joi toti cei implicati in acest meci, inclusiv arbitrii si observatorul, vor veni sa ne vedem si sa aflam ce s-a intâmplat. ii pun sa faca rapoarte scrise. Nu las lucrurile asa. Vom gasi o solutie si la problema cu greva arbitrilor. Nu se poate continua intr-un astfel de mod. ” – Mitica Craciun, presdinte AJF