FINAL / CS „U” Craiova – FC Dinamo Bucuresti 2-1. Oltenii ii inving pe ”caini” si se apropie la trei puncte de Steaua

cs-u-craiova-dinamo

CSU Craiova a reusit sa reduca distanta fata de Steaua la doar trei puncte, dupa ce a castigat, luni seara, cu 2-1, in fata lui Dinamo, la Severin, in cel mai interesant meci al etapei a 12-a din Liga 1.

Dupa o prima parte fara goluri, oltenii au reusit sa deschida scorul la zece minute dupa pauza, dupa ce centrarea lui Andrei Ivan a fost deviata in proprie poarta de catre Hanca. Jocul a devenit apoi mult mai spectaculos. A urmat egalarea lui Hanca, in minutul 63, insa, in scrut timp, Craiova a revenit in avantaj datorita lui Briceag.

Daca, dupa acest meci castigat cu 2-1, ”alb-albastrii” se apropie la trei puncte de liderul Steaua, Dinamo, dupa trei infrangeri consecutive, se afla in afara locurilor care duc in play-off. In acest moment, ”cainii” lui Andone ocupa pozitia a opta.

CSU Craiova: Calancea – Briceag, Kay, Acka, Vatajelu – Baluta, Popov, Zlatinski – Ivan, Mazarache, Rocha.
Antrenor: Gigi Multescu.

Dinamo: Branescu – Corbu, Maric, Nedelcearu, Filip – Nistor, Busuladzic, Hanca – Rotariu, Gnohere, Lazar.
Antrenor: Ioan Andone.