Dupa ce Barca a dat 4, Atletico si Real Madrid au marcat impreuna 13 goluri, sambata

atletico-granadaDupa victoria categorica a Barcelonei, 4-0 cu Deportivo la Coruna, au urmat meciurile celor doua echipe din Madrid.

Mai intai, Atletico a intalnit-o pe Granada, pe Vicente Calderon. Partida a inceput prost pentru echipa lui Simeone, catalanul Cuenca deschizand scorul, in minutul 18, pentru andaluzi. Pana la pauza, Yannick Ferreira Carasco a intors insa scorul, cu golurile sale din minutele 34 si 45. La un sfert de ora dupa reluare, belgianul avea sa reuseasca chiar hat-trick-ul. Au urmat apoi alte patru goluri ale ”rojiblancos”. Pana la final, au mai punctat Gaitan (63, 81), Angel Correa (85) si Tiago (87), iar jocul s-a incheiat cu scorul de 7-1 pentru echipa care a trecut pe primul loc in La Liga.

Dupa, Real Madrid, care venea dupa trei remize consecutive, a jucat la Sevilla, contra lui Betis. ”Los Blancos” au rezolvat meciul din sudul Spaniei inca din prima parte, dupa ce au marcat de patru ori, prin Varane (4), Benzema (31), Marcelo (39) si Isco (45). Dupa pauza, Cejudo a redus din diferenta (55), insa, pana la final, Isco (62) si Ronaldo (78), care a fost integralist, au mai marcat de doua ori pentru echipa lui Zidane, care s-a impus cu 6-1.

Primele doua pozitii din La Liga sunt ocupate de cele doua echipe din Madrid, ambele cu 18 puncte. Atletico are insa un golaveraj mult mai bun decat Real, 21-3 fata de 22-8. Podiumul este completat de Sevilla, 17 puncte, in timp ce Barcelona, cu 16, ocupa locul 4.