CSM Bucuresti a inceput noul sezon al Ligii Campionilor cu o victorie in fata lui Rostov-Don

csm-bucuresti-rostov-donCSM Bucuresti si-a inceput drumul catre apararea trofeului in Liga Campionilor la handbal faminin cu o victorie, 24-21 (12-10) in fata lui Rostov-Don, echipa pe care, in sezonul precedent, o invinsese in sferturile de finala.

Cele mai multe goluri in acest meci au fost reusite de Isabelle Gullden si Ekaterina Ilina, ambele marcand de sase ori. In afara suedezei, pentru CSM au mai punctat Majda Mehmedovic (5), Anastasiya Lobach (4), Jelena Grubisic (2), Carmen Martin (2), Gnonsiane Niombla (2), Linnea Torstensson (2) si Oana Manea (1), in timp ce, de la rusoaice, au mai inscris Alexandrina Cabral Barbosa (5), Siraba Dembele (4), Vladlena Bobrovnikova (2), Ana Paula Rodrigues (2), Iuliia Managarova (1) si Ajnna Vyakhireva (1). De remarcat ar fi si evolutia foarte buna, in poarta, a Paulei Ungureanu.

Incepand cu a doua parte a primei reprize, CSM Bucuresti a condus aproape in permanenta in aceasta partida disputata in Sala Polivalenta din capitala Romaniei.

Tot in prima etapa a Grupei C, Gyori ETO a invins-o pe FC Midtjylland cu 31-19. Din cele patru grupe de patru echipe, in Main Round se califica primele trei formatii.