Sansa le ajuta pe Muntenegru si Polonia sa se desprinda la doua puncte in fruntea grupei din care face parte si Romania

polonia-armeniaMarti seara, dupa ce Romania a remizat, 0-0 in Kazahstan, s-au desfasurat si celelatle doua meciuri din etapa a treia a Grupei E din preliminariile europene pentru Cupa Mondiala din 2018, Danemarca – Muntenegru si Polonia – Armenia.

La Copenhaga, pe teren a existat o singura echipa, insa de marcat a facut-o cealalta. Danezii au controlat in intregime meciul de pe ”Parken”, ratand numeroase ocazii atat inainte ca Beciraj sa marcheze unicul gol, in minutul 32, cat si dupa. Datorita sansei si a interventiilor portarului Bozovic, Muntenegru s-a impus cu 1-0 si ramane lider in grupa, cu sapte puncte, tot atatea cate are si Polonia.

La Varsovia, norocul a fost insa de partea gazdelor. Chiar daca au aratat ca sunt cu mult peste armeni, polonezii au avut mari probleme in a reusi sa castige. Desi si-au creat mai multe ocazii, golul nu a venit nici macar dupa ce Andonian a vazut cartonasul rosu, in minutul 30. Echipa lui Nawalka a deschis scorul abia dupa pauza, in minutul 48, dupa un autogol al lui Mkoyan. Desi jucau in zece oameni, armenii au egalata insa imediat, peste doar doua minute, prin Pizzelli.

Dupa, Polonia s-a aruncat din noua in atac, dominand clar jocul. Cu toate acestea, Armenia a avut doua mari sanse, pe contraatac, prin Ozbiliz, una dintre ele chiar in al patrulea minut de prelungiri. Polonezii s-au miscat insa repede dupa acea ratare a ”turcului”, au repus rapid mingea in joc si au obtinut o lovitura libera din lateral. Kuba Blaszczykowski a executat, iar jucatorul lui Wolfsburg i-a asezat perfect mingea pe capul fostului sau coleg de la Dortmund, Robert Lewandowski, care a mai adus trei puncte pentru ”nationala” sa, asa cum o facuse cu Danemarca, atunci cand a realizat un ”hat-trick”.