Dinamo, egalata in ultima secunda de Besiktas in Liga Campionilor!

dinamo-handbalCa si in urma cu doua saptamani, handbalistii de la Dinamo au scapat printre degete victoria in grupele Ligii Campionilor. Dupa egalul consemnat in ultima secunda pe terenul danezilor de la Holstebro a urmat succesul de pe teren propriu cu Motor Zaporojie si rezultatul nedecis cu Besiktas Mogaz Istanbul, tot pe arena de acasa.

Scorul final de 26-26 (11-13) poate fi considerat favorabil echipei noastre, care a fost condusa pe tabela de marcaj mai bine de 50 de minute, uneori si la cinci goluri. Baietii lui Eliodor Voica si Sebastian Bota au avut forta sa revina, restabilind echilibrul la 18 si sa preia conducerea, 23-22, cand mai erau cinci minute. Oaspetii au trecut in avantaj, 25-23, dar campioana Romaniei a punctat apoi de trei ori. Din pacate, faultul intentionat facut de iranianul Allakharam Esteki in ultima secunda de joc a fost sanctionat cu cartonas rosu direct. Urmat, conform noului paragraf de regulament al EHF cu o lovitura de la 7 metri, transformata de Pribak, care a stabilit rezultatul final, 26-26.

Au marcat Allakharam Esteki, 4, Sajad Esteki, 4, Campan, 4, Asoltanei, 3, Mironescu, 2, Ragot, 2, Savenco, 2, Sania, 2, Mocanu, 1, Mousavi, 1 si Sandru, 1

Scor ce asigura invincibilitatea echipei noastre, care a acumulat 4 puncte, fiind depasita in ierarhia grupei de HBC Nantes (35-33 cu UMinho Braga), 5. Pe locul al treilea se afla Motor Zaporojie, 3 puncte, in urma victoriei cu 34-28 impotriva celor de la Holstebro. Sambata viitoare formatia romana va juca in deplasare, la portughezii de la UMinho Braga.