Romania a fost invinsa si de Norvegia si are mici sanse sa se califice la Turul de Elita al calificarilor pentru Europeanul U19

romania-u19Reprezentativa Under 19 a Romaniei a pierdut si meciul cu Norvegia din prima faza a preliminariilor Campionatului European de anul viitor, asta dupa ce a fost invinsa si de Olanda, in urma cu doua zile.

Dupa 1-2 cu batavii, ”tricolorii” antrenati de Costel Enache au cedat cu 3-1 in fata nordicilor. Dupa ce Martin Ove Roseth a deschis scorul in minutul 14, atacantul Adrian Petre, de la UTA Batrana Doamna, care punctase si in primul meci, a egalat in minutul 68. Norvegia a reusit insa sa obtina victoria datorita golurilor inscrise in final de Kristoffer Ajer, minutul 86, si Magnus Grodem, minutul 90.

In ultimul etapa a acestei grupe organizate in Olanda, la Vriezenveen si Hardenberg, Romania va juca impotriva reprezentativei din San Marino. Chiar si in cazul unei victorii, ”tricolorii” nu se mai pot califica la Turul de Elita, intrucat acolo merg echipele care incheie in grupele lor pe primele doua locuri plus cea mai buna formatie de pe locul trei. Aceasta este determinata pe baza unui clasament in care se tine cont doar de rezultatele obtinute cu cele mai bune doua reprezentative din fiecare grupa.