FINAL / Armenia – Romania 0-5. ”Tricolorii” nu au mai marcat de cel putin cinci ori intr-un meci oficial din 2007

armenia-romania-livetext

Romania a obtinut prima victorie din preliminariile europene pentru Cupa Mondiala din 2018. ”Tricolorii” s-au impus in Armenia cu un scor la care, probabil, nimeni nu s-a asteptat, 5-0.

Meciul a inceput perfect pentru echipa lui Christoph Daum, care a primit penalty inca din minutul trei, in urma unei faze la care un jucator armean a comis hent aproape de linia portii si a fost eliminat. Dupa lovitura de pedeapsa transformata de Bogdan Stancu au urmat golurile lui Adi Popa si Razvan Marin. Pana la pauza avea sa puncteze si Nicolae Stanciu, pentru ca, dupa o ora de joc, sa inscrie si Alexandru Chipciu.

Romania nu a mai inscris cinci goluri intr-un meci de la amicalul castigat cu 5-1, in fata Georgiei, inainte de Euro 2016. Ultima data cand ”tricolorii” au inscris cel putin de cinci ori intr-o partida oficiala s-a intamplat in toamna lui 2007, la finalul preliminariilor pentru Euro 2008, atunci cand echipa antrenata, la acea vreme de Victor Piturca, se impunea cu 6-1 in fata Albaniei, in ultimul joc de pe vechiul Stadion National.

In paralel cu acest meci disputat la Yerevan, Muntenegru a castigat, pe teren propriu, cu acelasi scor, 5-0, contra Kazahstanului. In acest moment, ambele echipe au patru puncte.

ARMENIA: Beglaryan – Mkoyan, Haroyan, Andonian, Hayrapetyan – Grigoryan, Pizzelli, Malakyan – Ozbiliz, Pogosyan, Manoyan.
Antrenor: Varuzhan Sukiasyan.

ROMANIA: Tatarusanu – Benzar, Sapunaru, Grigore, Latovlevici – Marin, Hoban – Popa, Stanciu, Chipciu – Stancu.
Antrenor: Christoph Daum.