Preliminariile sud-americane: Neymar si-a varsat sangele pentru Brazilia, Argentina a calcat stramb in Peru, iar Enner Valencia s-a dat lovit pentru a nu fi arestat

enner-valenciaNoaptea trecuta s-au desfasurat meciurile etapei a noua din preliminariile sud-americane pentru Cupa Mondiala. Aceasta runda a fost favorabila, in special, Braziliei, Uruguayului si Ecuadorului.

Seara sau, mai bine zis, ziua a inceput cu o victorie clara a Ecuadorului, la Quito, cu 3-0, in fata campioanei continentale en-titre, Chile. Golurile au fost marcate de catre Antonio Valencia (minutul 19), Cristian Ramirez (23) si Felipe Caicedo (46).

Finalul meciului a fost marcat insa de un lucru inedit. Enner Valencia a simulat o accidentare in minutul 80 pentru a evita sa fie arestat. Atacantul lui Everton a fost cautat de catre politie si de avocati, inainte de joc, intrucat nu platise pensia alimentara a copilului sau de cinci ani, in valoare de 13,500 de lire sterline. Oamenii legii s-au prezentat apoi la stadionul Atahualpa din Quito, inainte de meci, pentru a-l retine pe Valencia la finalul jocului.

Vazand ca acesta a gasit o metoda de a scapa, politistii si jandarmii au inceput sa alerge dupa masinuta care l-a preluat pe Valencia de pe teren si l-a transportat, apoi, pe pista de atletism, catre ambulanta. In cele din urma, in ciuda insistentei politistilor, Valencia a iesit din stadion cu ajutorul ambulantei si, apoi, a scapat si de mandatul de arestare, intorcandu-se in cantonamentul echipei nationale.

Al doilea meci al serii a fost Uruguay – Venezuela, liderul grupei sud-americane, castigand cu 3-0, la Montevideo, datorita reusitelor lui Nicolas Lodeiro (29) si Edinson Cavani (46, 79). ”Celestii” au ajuns la 19 puncte, cu unul mai mult decat Brazilia, echipa care a reusit cea mai clara victorie a etapei, 5-0, la Natal, cu Bolivia. Scorul a fost deschis, in minutul 10, de catre Neymar, cel care, in partea a doua, avea sa fie umplut de sange, pe fata, dupa ce a fost lovit in fata de catre Yasmani Duk. La pauza, Selecao avea deja 4-0, dupa ce au mai punctat Philippe Coutinho (25), Filipe Luis (38) si Gabriel Jesus (43). Scorul final a fost stabilit de catre Roberto Firmino Barbosa, in minutul 75.

Pe locurile de calificare a urcat Columbia, care s-a impus cu 1-0, in Paraguay, dupa un gol reusit de Edwin Cardona, in minutul 90. Los Cafeteros au ajuns la 16 puncte, tot atatea cate au si Ecuador si Argentina. Dupa doar 2-2 in Peru, ”pumele” se afla insa, din cauza golaverajului, doar pe locul cinci, cel care duce la baraj. Fara, Messi, Argentina a condus cu 1-0 si 2-1 la Lima, insa golurile lui Ramiro Funes Mori (15) si Gonzalo Higuain (77) au fost anulate de catre reusitele lui Paolo Guerrero (58) si Christian Cueva (84 – penalty).

Asadar, clasamentul este condus de catre Uruguay (19 puncte). Echipa lui Cavani si Suarez este urmata de Brazilia (18 puncte) si de ”trio-ul” Ecuador, Columbia, Argentina (16 puncte). Daca preliminariile s-ar inchiea acum, acasa ar ramane Paraguay (12 puncte), Chile (11 puncte), Peru (8 puncte), Bolivia (7 puncte) si Venezuela (2 puncte).

Etichetat cu: , , , , , , , , ,