Derby-ul calificarilor din zona europeana, marcat de gafele lui Gigi Buffon si Sergio Ramos

ramos-ederUnul dintre cele mai interesante meciuri din aceasta editie a preliminariilor europene pentru Cupa Mondiala, Italia – Spania, s-a incheiat cu scorul de 1-1, dupa doua gafe comise de catre capitanii celor doua echipe, Gianluigi Buffon si Sergio Ramos.

Dupa o prima repriza fara gol, la Torino, pe stadionul lui Juventus, la zece minute dupa pauza, legendarul portar al Squadrei Azzurra a iesit si a alunecat in fata lui Vitolo, ratand balonul, care, apoi, a fost trimis in poarta goala de catre jucatorul Sevillei.

Dupa primirea golului, Italia a devenit mult mai agresiva si pana la urma a reusit sa egaleze, insa acest lucru fost posibil dupa o noua greseala facuta de catre Sergio Ramos. Fundasul lui Real Madrid a ratat o interventie asupra lui Eder, in interiorul careului, iar, apoi, Daniele de Rossi a transformat fara probleme penalty-ul rezultat.

Apoi, dupa egalare, Italia a avut chiar sanse sa castige meciul. Jucatorii lui Ventura au reusit chiar sa mai marcheze o data, prin Immobile, insa golul a fost anulat pentru off-side.

Dupa acest 1-1, conducerea grupei a fost preluata de catre Albania, care are punctaj maxim, dupa victoriile cu Macedonia si Lichtenstein.