Se cunosc toti sfertfinalistii European Masters 2016. Trump si Selby au obtinut cele mai categorice victorii in „optimi”

optimi-european-masters-tablouUPDATE / In fine, ultimul jucator care s-a calificat pe tabloul „sferturilor” este Mark Selby, campionul mondial in exercitiu, dupa un neasteptat 4-0 in fata conationalului Barry Hawkins, finalistul editiei din 2013 a CM, apoi semifinalist in urmatoarele doua editii si finalist la Mastersul din 2015.

UPDATE / In sesiunea de seara, Judd Trump n-a avut nicio problema cu Andrew Higginson si accede in „sferturi” dupa un sec 4-0, urmand a se duela cu cvadruplul campion mondial, John Higgins.

UPDATE / Intr-unul dintre cele mai echilibrate partide, scotienii Anthony McGill si Scott Donaldson au oferit un snooker foarte tacticizat, partida avand cel mai mare timp de desfasurare, iar castig de cauza a avut jucatorul mai bine cotat, McGill, sfert finalist al CM din 2015 si castigatorul editiei din acest an a Indian Open, cu scorul de 4-3.

UPDATE / Mark Davis a reusit o revenire spectaculoasa in fata lui Liang Wenbo, scor 4-3, in primul meci al zilei de joi, si s-a calificat in sferturile de finala European Masters, unde il asteapta tocmai Ronnie O’Sullivan!

European Masters 2016 continua cu partea a doua, si ultima, a optimilor de finala. Cei patru calificati la finalul zilei de miercuri sunt Alfie Burden, John Higgins, Ronnie O’Sullivan si Neil Robertson.

Mark Davis si Liang Wenbo vor deschide ziua de joi, de la ora 13:00. Nu inainte de ora 14:00 vor intra in arena Anthony McGill si Scott Donaldson.

Sesiunea de seara a zilei de joi propune iubitorilor de snooker meciurile Andrew Higginson – Judd Trump, de la ora 19:00, urmat de meciul vedeta dintre Mark Selby si Barry Hawkins.

Invingatorii vor fi decisi dupa sistemul cel mai bun din 7 frame-uri.