John Higgins a deschis ziua a treia de la European Masters cu o victorie in frame decisiv. Ronnie a trecut de Mark Allen, dar nu straluceste. Atentie la Robertson! Rezultatele din prima jumatate a „optimilor”

european-mastersUPDATE / Ultimul meci al zilei s-a incheiat cu victoria australianului Neil Robertson, care a trecut lejer de scotianul Rhys Clark, scor 4-1. Cel poreclit „The Thunder from Down Under” va avea, in „sferturi” un nou adversar sub nivelul sau, pe castigatorul disputei Anthony McGill – Scott Donaldson, iar daca va castiga va juca in semifinale chiar cu Ronnie O’Sullivan. Pana atunci, ramane sa urmarim maine a doua parte a „optimilor” competitie de la Circul Globus.

UPDATE / In fata unei asistente record la European Masters, pana la acest moment, Ronnie O’Sullivan s-a calificat in sferturile de finala, dupa un joc nu foarte convingator in fata nord-irlandezului Mark Allen, jucator care avea palmares pozitiv in fata „Rachetei” inaintea duelului din aceasta seara. S-a terminat 4-2 pentru cvintuplul campion mondial, care isi asteapta urmatorul adversar dupa terminarea partidei Mark Davis – Liang Wenbo, duel care va deschide ziua de joi.

Mark Allen paraseste Bucurestiul pe primul loc in topul celor mai mari break-uri, dupa ce in frame-ul de debut disputat in fata lui Ronnie a „marcat” 121 de puncte.

UPDATE / Prima surpriza a zilei vine din partea lui Alfie Burden (locul 56 in lume), care l-a invins in frame decisiv pe unul dintre jucatorii din Top 10, Ricky Walden (locul 9 mondial), scor 4-3!

UPDATE / Scotianul John Higgins este primul jucator care s-a calificat in sferturile de finala ale European Masters. „Vrajitorul din Whishaw” a fost dominat mai tot timpul de englezul Tom Ford, dar pe final acesta din urma a gresit cateva lovituri simple si i-a permis cvadruplului campion mondial sa inchida meciul cu scorul de 4-3.

Miercuri, la Circul Globus din Bucuresti, sunt programate primele patru meciuri din optimile de finala ale European Masters. Ziua a treia va fi deschisa de partida John Higgins – Tom Ford, programata la ora 13:00. Aceasta va fi urmata, in sesunea de zi, nu mai devreme de ora 14:00, de Alfie Burden – Ricky Walden.

Cel mai interesant meci al zilei, Ronnie O’Sullivan – Mark Allen, este programat in sesiunea de seara, de la ora 19:00.

Ziua va fi inchisa apoi de intalnirea Neil Robertson – Rhys Clark, va incepe dupa jocul lui Ronnie, insa nu mai devreme de ora 20:00.

Organizatorii au anuntat deja si programul dupa care se vor disputa si cele patru ”optimi” de joi:
Mark Davis – Liang Wenbo, 13:00
Anthony McGill – Scott Donaldson, 14:00
Andrew Higginson – Judd Trump, 19:00
Mark Selby – Barry Hawkins, 20:00

Etichetat cu: , , , , , , , , ,