Echipele din Oradea si Cluj-Napoca invinse in prima mansa a turului secund preliminar la Basketball Champions League!

usak-cluj-bclCSM CSU Oradea si U Banca Transilvania Cluj-Napoca au pierdut la aceeasi diferenta de trei puncte meciurile jucate pe terenurile echipelor Lukoil Academic Sofia, respectiv Muratbey Usak Sportif Istanbul in mansa inaugurala din turul al doilea preliminar al Basketball Champions League. Ambele pastreaza sanse considerabile de a transa in favoarea lor partidele de joi seara, ceea ce le-ar aduce calificarea in grupele competitiei organizate in premiera de FIBA Europe.

Campionii din orasul de langa Cris au fost invinsi cu 72-75, dupa ce au condus la pauza cu 38-34. Principalii marcatori ai echipei noastre au fost americanii Zeno, 18 si Barnette, 15, iar ai teamului din capitala Bulgariei rusii Kornienko, 19 si Zahariev, 17.

Vicecampioana Romaniei a scapat printre degete victoria, cedand cu 90-93 (38-45). In ultimul minut, Barro si Dykes au ratat doua lovituri libere, iar adversarii au profitat, impunandu-se la trei lungimi. Cosgeterul intalnirii a fost americanul Lyons, 24, de la invingatori, secondat de coechipierul McKissick, Rasic si Dykes, de la clujeni, cu 22.

Partidele retur vor avea loc joi, de la ora 19,00, la Oradea si o ora mai tarziu, la Cluj-Napoca.