Halep a trecut repede de Wickmayer si se va duela in „optimi” cu chinezoaica de care nu a putut sa treaca la Australian Open!

halep-si-wikmayer

UPDATE / Simona Halep si-a aflat adversara din optimile turneului WTA de la Beijing, dupa ce a invins-o categoric, marti, in turul al doilea pe belgianca Yanina Wickmayer, scor 6-2, 6-2.

Romanca se va duela pentru un loc in sferturi cu chinezoaica Shuai Zhang, locul 36 WTA, care a trecut cu 6-3, 4-6, 7-6 (4) de americanca Alison Riske, locul 60 mondial. Chinezoica este nimeni alta decat cea care a eliminat-o, anul asta, din primul tur al Australian Open.

UPDATE / 6-2 si in setul secund pentru Halep, in 31 de minute, care accede lejer in optimile de finala ale competitiei de la Beijing. Urmatoarul adversar pentru sportiva noastra se va decide la finalul duelului dintre Riske A si Zhang S.

UPDATE, ora 15:45 / Partida a inceput! Simona a incheiat primul setul cu un as, primul din acest meci! 6-2 in 29 de minute!

UPDATE, 12:55 / Organizatorii au anuntat noua ora la care va evolua Simona Halep, in turul 2 de la Beijing. Astfel, partida Halep – Wickmayer va incepe nu mai devreme de ora 15:30 (ora Romaniei).

UPDATE, 10:40 / Organizatorii au anuntat ora la care va debuta meciul dintre Simona Halep si Yanina Wickmayer. Cele doua se vor duela nu mai devreme de ora 12:30 (ora Romaniei), in al doilea tur al turneului de la Beijing. Simona si Yanina trebuia sa intre pe terenul al doilea de la ora 09:30, dar programul a fost decalat din cauza ploii.

Simona Halep, locul 5 WTA şi cap de serie numarul 4, va evolua, marţi, nu inainte de ora 09:30, cu sportiva belgiana Yanina Wickmayer, locul 56 WTA, in turul al doilea al turneului de categorie Premier Mandatory de la Beijing, China Open.

Partida romancei este a doua pe terenul secund Lotus Court, dupa un meci de simplu masculin, Jack Sock – Ze Zhang, care incepe la ora 07:30, informeaza news.ro. Citeste AICI istoricul intalnirilor directe.