Real nu mai bate pe nimeni de patru meciuri, Barcelona, o noua infrangere in La Liga, unde Atletico a preluat sefia! VIDEO

ronaldo-si-baleFC Barcelona a facut un nou pas gresit in lupta pentru titlu din La Liga, dupa ce a pierdut meciul disputat pe terenul celor de la Celta Vigo. Catalanii au fost invinsi cu scorul de 4-3, a doua infrangere din acest sezon intern.

Cei de la Celta au dat lovitura in prima repriza, atunci cand au reusit sa inscrie de trei ori intr-un interval de numai 11 minute! Dupa pauza, Barca a redus din diferenta prin golurile lui Pique si Neymar, insa portarul Ter Stegen a gafat incredibil la o faza care nu anunta nimic si scorul a devenit 4-2. Pique a mai redus o data din diferenta in minutul 88, insa, pana la urma, Barcelona a parasit terenul invinsa.

Real Madrid, tinuta in sah, 2-2, de Borussia Dortmund in Liga Campionilor, nu a reusit sa castige nici duminica, pe teren propriu, cu Eibar, terminand la egalitate, 1-1, al patrulea meci la rand in toate competitiile! Eibar a deschis scorul prin Fran Rio, inca din minutul 6, Gareth Bale reusind sa egaleze cu capul dintr-o centrare a lui Cristiano Ronaldo, in minutul 17.

In urma acestor doua rezultate ale celor doua mari rivale, Atletico Madrid a profitat la maximum, dupa ce a invins, in deplasare, scor 2-0, pe Valencia, intr-un alt meci din etapa a şaptea, disputat tot duminica, la pranz. Echipa antrenata de Diego Simeone a ratat doua lovituri de la 11 metri, prin Griezmann si Gabi! Dupa cele doua penalty-uri aparate, portarul Diego Alves a ajuns la 19 lovituri de la 11 metri in Primera Division, record.

In cele din urma, Griezmann si-a luat revansa in minutul 63, iar Gameiro a inchis tabela in prelungiri, min 90+3.

Dupa aceasta runda a 7-a, Real are 15 puncte in clasament, ca si Atletico, lider gratie golaverajului, iar FC Barcelona a coborat pe locul 4, cu 13 puncte, la un punct in urma Sevillei, care e pe trei.