Argentina invinge pe Rusia si devine pentru prima data in istorie campioana mondiala la futsal

argentina-futsalArgentina a castigat cu 5-4 finala Cupei Mondiale de futsal, disputata impotriva Rusiei, la Cali, si a devenit campioana a lumii in premiera! La precedentele sapte editii, trofeul i-a revenit de patru ori Braziliei, inclusiv la precedentele doua turnee, si de doua ori Spaniei.

Primii care au marcat in ultimul act au fost rusii, prin brazilianul naturalizat Eder Lima (15’23”), insa argentinienii au egalat dupa doar 26 de secunde, prin Alamiro Vaporaki (15’49”), iar, in finalul primei reprize, au preluat conducerea dupa un penalty transformat de Leandro Cuzzolino (19’34”).

La scurt timp dupa startul partii a doua, Eder Lima (21’18”) a facut 2-2, insa, in scurt timp, sud-americanii s-au desprins la doua goluri, dupa ”dubla” lui Alan Brandi (21’35”, 22’33”). Pe final, in momentul in care rusii au riscat totul, jucand cu flying goalkeeper, Constantino Vaporaki (38’19”) a facut 5-2. Chiar daca mai aveau mai putin de doua minute la dispozitie pentru a recupera trei goluri, ex-sovieticii nu au cedat si au mai marcat de doua ori, prin Dmitry Liskov (38’56”) si Eder Lima (39’41”), care a realizat hat-trick-ul, din penalty.

Pana in finala, Argentina a castigat grupa E, dupa 1-0 cu Kazahstan, 7-3 cu Insulele Solomon si 2-2 cu Costa Rica, iar apoi s-a impus cu 1-0, dupa prelungiri, in fata Ucrainei, in optimile de finala, cu 5-0 in fata Egiptului, in sferturi, si cu 5-2 in fata Portugaliei, in semifinale.

In ceea ce ii priveste pe invinsii din finala, rusii au incheiat Grupa B pe primul loc, cu punctaj maxim, dupa 6-4 cu Thailanda, 6-1 cu Egipt si 7-1 cu Cuba, au batut pe Vietnam cu 7-0, in optimi, au eliminat campioana europeana, Spania, cu 6-2, in sferturi, si au trecut de Iran, cu 4-3, in semifinale.

Marea surpriza a acestui turneu, Iran, a luat medaliile de bronz, dupa ce a invins-o pe Portugalia, dupa loviturile de departajare, in meciul pentru locul trei. Dupa 40 de minute, scorul a fost 2-2, asta dupa ce lusitanii au avut 2-0 in urma ”dublei” lui Cardinal. La penalty-uri, persanii s-au impus cu 4-3.

Inainte de a pierde cu Rusia in semifinale, Iranul a castigat cu 4-3, dupa prelungiri, in fata Paraguayului, in sferturi, si a eliminat pe multipla campioana, Brazilia, in optimi, dupa loviturile de departajare (4-4, 3-2). La finalul acelui meci din prima runda eliminatorie, jucatorii asiatici l-au purtat pe brate pe legendarul jucator al brazilienilor, Falcao. Dupa faza grupelor, Iran a fost una dintre cele patru echipe clasate pe locul trei care au avansat mai departe, asta dupa ce s-a clasat in urma Spaniei si Azerbaidjanului, in ”F” (1-5 cu Spania, 5-3 cu Maroc si 3-3 cu Azerbaidjan).