EXCLUSIV / Ce au declarat cei doi „principali” dupa Olimpia Satu Mare – Dunarea Calarasi 2-2

olimpia-dunareaIntr-una dintre cele mai spectaculoase partide ale zilei de sambata, in Liga a II-a, la Satu Mare, Olimpia si Dunarea Calarasi au terminat la egalitate, 2-2. Oaspetii au deschis scorul, iar pana la pauza gazdele au reusit egalarea si au trecut in avantaj in partea secunda. Desi au evoluat in inferioritate numerica aproximativ jumatate de ora, oaspetii au reusit sa egaleze si sa plece cu un punct nesperat de pe terenul unde o singura echipa a mai plecat cu un punct, FC Brasov, in rest toate partidele s-au incheiat cu victoria Olimpiei.

Noi ne asteptam la un meci greu. Dunarea este echipa care s-a luptat pana in ultima etapa, sezonul trecut, sa promoveze in Liga I. Cu toate astea, in prima repriza am avut foarte multe ocazii, dar oaspetii ne-au pedepsit si au reusit sa deschida scorul. Am intors, apoi am condus dupa pauza, dar din nou am primit gol pe o noua greseala de aparare, dintr-o noua faza fixa, problema noastra cea mai importanta. Per total, meciul a fot spectaculos si mi-as dori sa vedem astfel de meciuri pe mai toate stadioanele.

Attila Karda este noul presedinte, e o schimbare, un suflu nou, un plus pentru echipa, un om care are sprijunul primariei si astept ca saptamana urmatoare sa se rezolve toate problemele finanaciare asa cum a promis.”, a declarat antrenorul Olimpiei, Bogdan Andone, la „Fotbal la matineu”.

A fost un meci frumos, un meci cu un rezuiltat bun pentru noi, mai ales ca am egalat in 10 oameni. Am intalnit o echipa buna, care acasa este foarte greu de invins.

Problema noastra este ca nu avem mai multa incredere in propriile forte. Punctul asta va fi valoros daca il vom lega de doua victorii in urmatoarele doua partide pe care le vom disputa pe teren propriu.

Noi avem nevoie de doi fotbalisti pe doua posturi cheie, cel de atacant si cel de mijlocas la creatie. Sunte in tratative cu doi jucatori straini„, a declarat tehnicianul oaspetilor, Adi Mihalcea, la „Fotbal la matineu”.

Echipele care au evoluat:

Olimpia: Anca-Trip – Ciul, Heil, Iuhas, Durus – Onicas – R. Rus, Sil. Pana, V. Pop. D. Muntean – Ludusan
Rezerve: Suta – Villand, Krausz, Kanalos, Feier, Faur, Tudoran
Antrenor: Bogdan Andone

Dunărea: Gab. Popa – Tenea, Bg. Panait, Bg. Sandru, D. Barna – Preoteasa, Ov. Popescu, Ibrian, Danciu – Ciocalteu, M. Stefan
Rezerve: C. Lungu – Kanda, Sil. Matei, R. Licu, Dobra, V. Petre, Dincă
Antrenor: Adrian Mihalcea

La Olimpia au mai intrat: Feier, Kanalos si Krausz, la Dunarea Calarasi, Matei, Kanda si Licu.