Prima victorie pentru handbalistii dinamovisti in Liga Campionilor!

dinamo-zaporozhyeDinamo Bucuresti a valorificat avantajul propriei arene in primul meci jucat acasa in grupa D a Ligii Campionilor la handbal masculin, 35-31 (15-13) cu Motor Zaporojie din Ucraina. Succes in urma caruia a acumulat trei puncte dupa doua partide. Celelalte doua intalniri, ABC/U Minho-TTH Holstebro si HBC Nantes-Besiktas Mogar Istanbul se vor disputa sambata 1 octombrie.

N-a fost deloc un meci usor pentru formatia antrenata de fostii jucatori Eliodor Voica si Sebastian Bota. Teamul ucrainean a condus pana in minutul 28, cand iranianul Sajad Esteki a egalat la 13. Campionii Romaniei au trecut la carma jocului dupa pauza, desprinzandu-se la patru puncte, 22-18, diferenta pe care au reusit s-o pastreze pana la final. Pentru echipa noastra au inscris Sajad Esteki, 7, Ciprian Sandru, 6, Allahkaram Esteki, 4, Mihai Asoltanei, 4, Pierre Yves Ragot, 2, revenit dupa o accidentare, Seyed Mousavi, 2 Liviu Mironescu, 1, capitanul echipei si Dan Saavenco, 1.

Viitoarea adversara va fi Besiktas Mogar Istanbul, pe acre o vor intalni in a doua duminica a lunii octombrie.