FINAL / FC Steaua – Villarreal 1-1. ”Ros-albastrii” obtin primul punct dupa un meci in care ar fi putut primi si un penalty

steaua-villarrealSteaua a pus capat seriei de trei infrangeri consecutive, fara gol marcat, in cupele europene, dupa ce a remizat, 1-1, cu Villarreal, pe Arena Nationala, in a doua etapa a Grupei L din Europa League. Ambele goluri ale partidei au fost marcate in primele 20 de minute al reprizei. ”Submarinul Galben” a deschis scorul prin Rafael Borre, dupa o greseala a lui Tosca, iar FCSB a egalat prin Sulley Muniru, dupa o faza la care se poate spune ca Bojan Golubovic l-a faultat pe portarul Andres Fernandez.

Cele doua echipe s-au intalnit din nou la Bucuresti, dupa ce, in urma cu mai bine de zece ani, confruntarea dintre ele, care ar fi trebuit sa aiba loc pe ”Ghencea”, in prima mansa a optimilor de finala din Cupa UEFA, a fost amanata cu o saptamana din cauza ninsorii.

Ca si atunci, Villarreal e echipa care a plecat cu prima sansa. Acest lucru a fost reflectat si de rezultatele din prima etapa a fazei grupelor. In urma cu doua saptamani, Steaua a pierdut cu 2-0 in Turcia, in timp ce ”Submarinul Galben” a castigat, pe ”El Madrigal”, cu 2-1, in fata lui FC Zurich, echipa care a castigat Cupa Elvetiei in sezonul trecut, dar care, in acelasi timp, a retrogradat in divizia secunda.

In celalta meci al grupei, FC Zurich a castigat cu 2-1 in fata lui Osmanlispor, pe ”Letzigrund”, stadion pe care Romania a remizat la Euro 2008 impotriva Frantei si Italiei.

In acest moment, Villarreal e lider, cu patru puncte, urmata de Zurich si Osmanlispor, cu trei, si de Steaua, cu unul.

STEAUA: Nita – Tamas, Moke, Tosca, Momcilovic – Bourceanu, Muniru – Popa, Boldrin, Amorim – Golubovic.
Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

VILLARREAL: Andres – Rukavina, Musacchio, Bonera, Jose Angel – Jonathan dos Santos, N’Diaye, Bruno Soriano, Cheryshev – Rafael Borre, Pato.
Antrenor: Fran Escriba.