Halep a trecut de Shvedova si s-a calificat in „sferturile” turneului de la Wuhan. Americanca Keys ii va fi urmatoarea adversara

halep-wuhan-bunaSimona Halep s-a calificat, miercuri, in sferturile de finala ale turneului WTA de la Wuhan (China), dupa o victorie in doua seturi simetrice, 6-3, 6-3, impotriva kazahei Iaroslava Shvedova, in optimile de finala ale competitiei.

Simona Halep (25 ani), cap de serie numarul patru s-a impus dupa o ora si 15 minute de joc, asigurandu-si un cec in valoare de 54.230 dolari si 190 de puncte WTA. Turneul este dotat cu premii in valoare de 2,28 milioane dolari.

Reprezentanta țarii noastre o va avea ca adversara in sferturile de finala pe americanca Madison Keys (SUA, locul 9 WTA), care a trecut de rusoaica Daria Kasatkina, locul 28 WTA, in trei seturi, 6-1, 4-6, 6-4.

Simona Halep si Madison Keys s-au intalnit de patru ori pana acum, ultimele trei meciuri au fost castigate de sportiva noastra. Doua dintre acestea s-au consemnat in acest an, in optimi la Wimbledon, si in finala de la Montreal. Singura victorie a sportivei din SUA a fost inregistrata tot in 2014, in turul I al turneului de la Sydney, an in care Simona si-a luat revansa in turul al doilea al turneului de la Roma