UPDATE / Irina Begu a abandonat in setul secund al meciului cu Simona Halep din turul al doilea de la Wuhan Open

halep-begu-wuhan-openUPDATE / Dupa ce a beneficiat si de un time out medical dupa prima mansa, Irina Begu abandoneaza din cauza problemelor la spate, in setul al doilea, la scorul de 6-3 2-0 pentru Simona Halep. A patra favorita de la Wuhan Open va juca, in optimile de finala, impotrva castigatoarei meciului Shvedova-Vinci, care va avea loc marti.

UPDATE / Simona Halep castiga cu 6-3 un prim set in fata Irinei Begu. Aceasta prima mansa a inceput cu un break al Irinei si cu mai multe game-uri lungi.

UPDATE / Incepe meciul dintre Simona Halep si Irina Begu. Partida precedenta, inceputa la ora 9:00, a fost castigata de catre Zhang cu 6-7(5) 6-3 6-4, dupa 2 ore si 28 de minute.

A cincea confruntare directa dintre Simona Halep si Irina Begu va avea loc in aceasta dimineata, in turul al doilea, al turneului din categoria WTA Premier 5, Dongfeng Motor Wuhan Open. Halep vs Begu este cel de-al treilea meci programat pe terenul central, urmand sa-l succeada pe cel dintre chinezoaicele Peng Shuai si Zhang Shuai, care va incepe la ora 9:00.

La acest turneu din China, Halep, cap de serie numarul 4, intra direct in acest tur secund, in timp ce Begu vine dupa o victorie, in prima runda, in fata Elizavetei Kulichkova, 4-6 7-6(4) 6-2.

Toate cele patru confruntari directe din trecut au fost castigate de actualul numar cinci mondial. Primele doua victorii au venit in turnee ITF disputate la Bucuresti, in 2007 si 2008, in timp ce a treia a avut loc la Hobart, in 2012. Cel mai recent meci este cel din primavara acestui an, din sferturile Open-ului de la Madrid, turneu din categoria Premier Mandatory.

Invingatoarea meciului din aceasta dimineata va juca in turul al treilea (optimi de finala) impotriva castigatoarei partidei Yaroslava Shvedova – Roberta Vinci.