Lucescu, ”furat” si in Rusia: ”Gazdele au simulat, au tras de timp, dar arbitrul nu a reactionat si nu i-a sanctionat pe jucatorii lui Anzhi”

mircea-lucescuZenit a ratat victoria la Makhachkala, dupa ce a facut 2-2 cu Anzhi, asta desi a condus cu 2-0, dupa golurile lui Artem Dzyuba, din minutele 7 si 18. Echipa din Daghestan a revenit in meci, in minutul 28, dupa un penalty transformat de kosovarul Bernard Berisha, iar, in minutul 64, a egalat, dupa un sut deviat al lui Yannick Boli.

Dupa meci, Mircea Lucescu a avut o reactie obisnuita pentru el. Intrebat ce a oprit-o pe Zenit sa obtina un rezultat bun in Daghestan, antrenorul roman a spus: ”Terenul, in primul rand. Nu cred ca acest teren este la nivelul campionatului Rusiei”.

Apoi, acesta si-a indreptat atentia spre arbitru si spre jucatorii sai:

Gazdele au simulat foarte mult, au tras de timp, dar arbitrul nu a reactionat si nu i-a sanctionat pe jucatorii lui Anzhi. Si cred ca ar trebui sa ne uitam din nou la penalty-ul lor.

La final, am avut foarte multe sanse de a inscrie. Ei au facut-o dintr-un penalty si dintr-o deviere.

Unul dintre jucatorii nostri a pierdut mingea, nu o sa-i dau numele, dar a gresit o pasa si am pierdut mingea. Shatov a avut sansa de a scapa singur cu portarul si a incercat sa-l lobeze in loc sa suteze. Cum poti sa-l lobezi pe un portar de 1,97?”, a mai zis Lucescu, potrivit site-ului oficial al lui Zenit.