Marc Marquez castiga in Aragon si se distanteaza de Rossi, in clasamentul general. Brad Binder a devenit deja campion matematic la Moto 3

marc-marquez-aragonMarc Marquez s-a impus, duminica, in a 14-a etapa din Campionatul Mondial de motociclism viteza, dupa ce i-a devansat pe cei doi rideri Movistar Yamaha, Jorge Lorenzo si Valentino Rossi, si s-a indepartat la 54 de puncte italian, in clasamentul general, cu patru curse ramase din actualul sezon de MotoGP.

Dupa start, lider s-a instalat Maverick Vinales, iar, apoi, riderul de la Suzuki s-a luptat cu Rossi pentru a-si pastra prima pozitie in cursa. In cele din urma, italianul a trecut in fata spaniolul. Aproape de jumatate cursei, cu 12 tururi ramase din cursa, Marc Marquez l-a devansat pe ”doctor” si s-a indreptat apoi catre victorie. Intre timp, Rossi avea sa piarda si pozitia secunda, fiind intrecut de coechipierul Lorenzo.

10. Stefan BRADL(Aprilia Racing Team Gresini) +27.89

La clasa Moto 2 s-a impus Sam Lowes de la Federal Oil Gresini, in timp ce Johann Zarco e lider la general, cu un punct in fata lui Alex Rins. La Moto 3 stim deja numele campionului mondial. Sud-africanul Brad Binder a terminat al doilea, dupa Jorge Navarro si nu mai poate fi depasit de catre spaniol, pana la final.