Baschet Club Timisoara castiga in fieful echipei Dinamo!

baschetEtapa a doua din cadrul Ligii Nationale de baschet masculin a fost dominata de echipele gazda, invingatoare in patru dintre cele cinci meciuri. BC Timisoara a fost singura castigatoare in deplasare, pe terenul formatiei Dinamo Bucuresti. Ierarhia e condusa de CSU CSM Oradea si Steaua CSM Eximbank cu cate doua victorii.

Teamul bihorean, detinator al titlului, a avut o intalnire dificila cu BCM Universitatea Pitesti, pe care a intrecut-o cu 81-73 (43-33), principalii marcatori fiind Mirkovic, 17 si Zeno, 16. Nici formatia bucuresteana antrenata de ex-dinamovistul Claudiu Fometescu nu s-a impus usor in fata celor de la CSU Sibiu, scor 77-68 (33-32).

Vicecampioana BC Mures a pierdut din nou, de data asta in deplasare, 78-80 (40-36) la Phoenix Galati, partida decisa in buna masura de duelul sarbilor Bojovic, autor a 23 de puncte si Martinic, 22. Cel mai clar succes, 87-65 (49-33) s-a inregistrat in duelul dintre SCM Universitatea Craiova si nou promovata Olimpic Baia Mare.

BC Timisoara a condus in permanenta ostilitatile in disputa din sala Dinamo, reusind o victorie fara dubii, 73-62 (42-33). Banatenii s-au desprins la 15 puncte diferenta in sfertul al treilea, dupa care gazdele s-au apropiat la un singur cos, 54-56, cand mai erau aproape sapte minute de joc efectiv. A fost o revenire tardiva, oaspetii preluand initiativa si obtinand un succes meritat.

Campionatul se intrerupe pana la 10 octombrie, lasand loc primelor meciuri din cupele europene intercluburi.