Manchester United reactioneaza ca o mare echipa dupa infrangerile cu City si Watford! A batut campioana cu 4-1

united-leicesterManchester United a devenit tinta ironiilor dupa infrangerile din Premier League, cu Manchester City si Watford, si Europa League, cu Feyenoord. Dupa esecul de pe Vicarage Road, ”diavolii” au castigat in Cupa Ligii cu Northampton Town, iar, acum, s-au impus, in campionat, cu 4-1 in fata campioanei Leicester City.

Echipa lui Jose Mourinho a deschis scorul prin Chris Smalling, dupa un corner executat de Daley Blind, in minutul 22, iar, apoi, a mai marcat de trei, pe finalul primei reprize, in decurs de doar cinci minute. In minutul 37, Juan Mata a punctat dupa o combinatie cu Pogba si Lingard, in minutul 40, Marcus Rashford a inscris din fata portii goale, dupa o pasa a lui Mata, iar, in minutul 42, Paul Pogba a reusit primul sau gol de la revenirea la United dupa un corner batut de Blind.

In partea a doua, unicul gol a fost inscris de un jucator introdus la pauza de Claudio Ranieri, Demarai Gray, care a marcat cu un sut senzational din afara careului.

Dupa acest 4-1, United a urcat, pentru moment, pe locul trei, cu 12 puncte, cu trei mai putin decat liderul City. ”Cetatenii” lui Pep Guardiola joaca tot sambata, in Tara Galilor, contra lui Swansea, echipa pe care a eliminat-o din Cupa Ligii, tot pe ”Liberty”, la mijlocul acestei saptamani. Cel mai interesant meci al etapei a sasea din Premier League este insa Arsenal – Chelsea.