Arsenal a demolat-o pe Chelsea in ziua in care Wenger a aniversat 20 de ani pe banca ”tunarilor”. Man City continua sa bata tot!

arsenal-chelseaDupa aproape cinci ani, Arsenal a reusit sa o invinga din nou pe Chelsea in Premier League, ”tunarii” reusind sa se impuna, sambata, cu 3-0, pe ”Emirates” in fata echipei lui Antonio Conte, chiar in ziua in care Arsene Wenger aniversa 20 de ani petrecuti in nordul Londrei.

Arsenal a marcat toate cele trei goluri intr-o prima repriza in care a evoluat perfect. Scapat singur cu portarul dupa o gafa a lui Gary Cahill, Alexis Sanchez a deschis scorul in minutul 11, cu o scarita peste Courtois. Imediat, peste doar trei minute, Theo Walcott a facut 2-0, dupa ce a reluat fara probleme, din fata portii, centrarea lui Bellerin, iar, in minutul 40, Mesut Oezil a marcat ultimul gol, dupa un contraatac pe care tot el l-a lansat.

In partea a doua, jocul s-a mai echilibrat, insa Arsenal a mai avut cateva sanse sa mai inscrie. Pe parcursul acestei reprize, Antonio Conte a decis sa treaca la sistemul cu trei fundasi centrali, dupa ce l-a introdus pe Marcos Alonso in locul inexistentului Fabregas, iar Azpilicueta a trecut pe dreapta, Ivanovic, in centru alaturi de Cahill si Luiz, iar fostul jucator al Fiorentinei, pe stanga. Pe final, rezerva Batshuayi a ratat una dintre cele mai mari ocazii ale lui Chelsea.

Arsenal a urcat, dupa aceasta victorie, pe locul trei, cu 13 puncte, devansandu-le, la golaveraj, pe Liverpool si Everton.

In meciurile jucate la ora 17:00, primele doua echipe din clasament au reusit sa se impuna, in deplasare. Manchester City are punctaj maxim in continuare (18), dupa ce a castigat si in Tara Galilor, 3-1 cu Swansea, iar Tottenham, neinvinsa pana acum, s-a impus cu 2-1 in fata lui Middlesbrough, pe ”Riverside”, si a ajuns la 14 puncte.

Cea mai clara victorie din aceasta runda i-a apartinut lui Liverpool, care a trecut cu 5-1 de Hull City, pe ”Anfield”. Rivala din oras, Everton, a suferit prima infrangere cu Ronald Koeman, pe banca, ”caramelele” fiind invinse la Bournemouth, cu 1-0.

Cel mai spectaculos succes al etapei a fost reusit de Crystal Palace, echipa lui Pardew impunandu-se cu 3-2 la Sunderland, dupa ce a fost condusa cu 2-0 in minutul 60, dupa o dubla a lui Defoe. Victoria a venit in prelungiri, Benteke marcand in minutul 90+4.

Intr-un alt meci jucat la 17:00, West Bromwich Albion a obtinut un punct la Stoke, dupa ce Rondon a facut 1-1 in prelungiri.

In primul meci, Manchester United a castigat cu 4-1 in fata campioanei Leicester. Maine, de la 18:00, se joaca West Ham – Southampton, iar luni, de la 22:00, e programat meciul Burnley – Watford, ultimul din etapa a sasea.