Nationala feminina under 18 eliminata dupa prelungiri in optimile Mondialului din Slovacia!

romania-u18Reprezentativa de handbal feminin, antrenata de Mariana Tarca, a pierdut onorabil, 29-30 (14-11, 26-26), in prelungiri, partida din optimile de finala ale Mondialului de la Bratislava cu campioana en titre, Danemarca. La capatul unui meci echilibrat, in care oricare dintre cele doua echipe putea obtine victoria.

Dupa o repriza dominata de handbalistele noastre, danezele au preluat initiativa, trimitand meciul in prelungiri, pe care aveau sa le castige la limita. Golgetera partidei n-a mai fost Sorina Tarca, talentata fiica a antrenoarei, care a inscris doar opt goluri, ci Denisa Bucur, 12. Danemarca va juca in sferturi cu Croatia, care a intrecut Brazilia cu 24-21 (12-14).