Bronz mondial la triplu juniori pentru Georgiana Anitei!

georgiana-aniteiLa numai 17 ani, atleta bacauana Georgiana Aniei a castigat al patrulea trofeu major, bronz, la triplusalt, la Mondialele de atletism juniori de la Bydgoscz, Polonia. De retinut ca a cucerit celelalte trei medalii, toate de aur, in aceeasi luna iulie, doua la campionatele lumii de juniori 2 si la Festivalul Olimpic al Tineretului European din 2015 si una la intrecerile continentale ale aceleiasi categorii de varsta anul acesta.

Conducerea federatiei a decis, la sugestia antrenorului Cristi Nemteanu, care o pregateste la Bacau, s-o trimita si la Mondialele under 20, pentru a se familiariza cu o competitie in care urma sa intalneasca atlete mai mari cu cativa ani. Idee care s-a dovedit excelenta, tanara sportiva reusind sa se claseze pe a treia treapta a podiumului, cu 13,49, record stagional, obtinut din a doua incercare. A mai sarit 13,00, 13,07 si 13,40 metri. Chinezoaica de 19 ani, Ting Chen, a cucerit aurul, cu 13,85, care a intrecut-o cu 30 de centimetri pe Konstantna Romeou din Grecia.

In finala s-a calificat si Alexandra Mihai, care a ocupat locul 7, cu 13,21 metri, din a treia incercare.

Alexandru Novac va evolua seara aceasta in finala de aruncarea sulitei, unde s-a calificat de pe locul 4 din grupa B, cu 73,35 metri.