Aur si argint european pentru cadetii romani la 400 metri!

tbilis-atletismPenultima zi a editiei inaugurale a Europenelor de atletism rezervate cadetilor, gazduite de capitala Georgiei, Tbilisi, s-a incheiat cu doua clasari pe podium ale reprezentantilor tarii noastre in proba de 400 metri. Andreea Miklos a incheiat turul de stadion in postura de invingatoare, iar Mihai Pislaru a fost al doilea.

Tanara atleta legitimata la CSS Viitorul Cluj-Napoca, medaliata cu aur anul trecut la FOTE, in aceeasi localitate, cu 53,68, si-a imbunatatit timpul, 52,70,care reprezinta un nou record european. Miklos s-a impus lejer in fata polonezei Karolina Lozowska, 54,56 si a norvegiencei Josefine Tomine Eriksen, 55,26.
Pislaru, care reprezinta CSM Ploiesti la concursurile din tara, a fost aproape de victorie, fiind depasit pe ultimii metri belarusul Ihar Zubko. El a incheiat in 47,46, castigatorul oprind cronometrul oficial la 47,16, record continental. Al treilea a sosit turcul Mahsum Korkmaz, 47,69.
Am mai avut trei atleti calificati in finale, care s-au clasat departe de podium: Ioana Tiganasu, locul 10 la aruncarea greutatii, cu 15,53 metri, record personal, Alexandru Grigore, pozitia 15 la aruncarea sulitei, 50,12 si Valentin Biro, acelasi loc, dar la 1500 metri, 4:06,87.