108 goluri in 51 de meciuri la Euro 2016. Iata si cum au fost inscrise acestea

gol-ederIn cele 51 de meciuri disputate la Euro 2016 s-au marcat 108 goluri. 23 dintre cele 24 de participante au reusit sa inscrie cel putin o data, singura echipa care a parasit turneul final fara gol fiind Ucraina.

In prima zi de dupa incheierea Campionatului European, site-ul oficial al competitiei ne prezinta mai multe statistici referitoare la modul in care s-au marcat cele 108 goluri.

Astfel, 47 dintre acestea au fost inscrise cu piciorul drept, 37 cu stangul si 24 cu capul.

In medie, s-au marcat 2,12 goluri pe meci, iar cele mai multe au venit in jurul minutului 41. In faza grupelor, s-au inscris multe goluri pe final de meci, iar cele mai multe partide, 11 di 36, s-au terminat cu scorul de 1-0. In fazele eliminatorii, cinci partide, inclusiv finala, au ajuns in prelungiri, iar trei dintre acestea s-au decis la loviturile de departajare.

Cele mai multe goluri intr-un singur meci s-au marcat in partida Ungaria – Portugalia, scor 3-3, in ultima etapa a Grupei F.

Din totalul de 108 goluri, cele mai multe au venit din interiorul suprafetei de pedeapsa. 19 s-au marcat din careul mic, 72, din suprafata de pedeapsa (fara sa fie inclus careul mic) si doar 17, din afara careului.

De asemenea, 96 din 108 goluri au fost inscrise din actiune. Doar 8 au fost marcate din penalty si doar 4 din lovitura libera.

Un alt detaliu este acela ca primul gol a fost marcat de Olivier Giroud, in poarta lui Tatarusanu, in meciul de deschidere, Franta – Romania, in timp ce ultimul a fost cel al lui Eder, care a adus titlul Portugaliei. Totodata, golul cu numarul 100 i-a apartinut lui Antoine Griezmann (marcat in ”sfertul” Franta-Islanda 5-2).