Finala EURO 2016: Portugalia, in premiera, noua campioana europeana, dupa 1-0 in finala cu Franta!

Euro-2016-finalaPortugalia a castigat pentru prima data in istorie Campionatul European, chiar impotriva tarii gazdă, Franta, scor 1-0 dupa prelungiri! In minutul 109, Eder, introdus in repriza secunda, a sutat de la 20 de metri, la firul ierbii, iar mingea s-a oprit in plasa lui Lloris si lusitanii si-au trecut in cont prima cupa continental din a doua incercare. Ronaldo a jucat doar 25 de minute, fiind schimbat dupa o intrare dura a lui Payet.

Pana in ultimul act, PORTUGALIA a intalnit echipe un pic mai puternice, in comparatie cu tara gazda, cel putin in faza eliminatorie, insa pe tot parcursul turneului a avut evolutii mai putin convingatoare: 1-1 cu Islanda, 0-0 cu Austria si 3-3 cu Ungaria in grupe (prima echipa din istoria Euro care se califica din grupe fara victorie), 1-0 dupa prelungiri cu Croatia in optimi, 6-4 dupa penaltyuri cu Polonia in sferturi si 2-0 cu Tara Galilor in semifinale.

FRANTA a ajuns in finala dupa un traseu relativ lejer: 2-1 cu Romania, 2-0 cu Albania si 0-0 cu Elvetia in grupe, 2-1 cu Irlanda in optimi, 5-2 cu Islanda in sferturi si 2-0 cu Germania in semifinale, acesta din urma fiind practic singurul meci in care gazdele au intalnit o echipa de valoare apropiata.

Echipe care au evoluat:

PORTUGALIA: Rui Patricio – Cedric, Pepe, Jose Fonte, Guerreiro – William – R. Sanches, Adrien Silva, Joao Mario – Nano, Ronaldo
Selectioner: Fernando Santos.

FRANTA: Lloris – Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra – Sissoko, Pogba, Matuidi, Payet – Griezmann, Giroud

Selectioner: Didier Deschamps.

Arbitrul englez Mark Clattenburg va oficia la centru. La Euro 2016, Clattenburg a mai arbitrat meciurile Belgia-Italia, Cehia-Croatia si Elvetia-Polonia. Clattenburg (41 de ani) a arbitrat finala Ligii Campionilor din acest an, de la Milano, intre Real Madrid si Atletico Madrid. Clattenburg devine al doilea om din istorie care arbitreaza ambele finale europene majore in acelasi an, dupa portughezul Pedro Proença in 2012. Totodata, arbitrul de Premier League a mai oficiat in finala Cupa Angliei de pe Wembley, pe 21 mai, cand Manchester United a trecut de Crystal Palace cu scorul de 2-1.

Iata brigada completa care va arbitra finala Euro 2016:

Central: Mark Clattenburg (Anglia)
Asistenti: Simon Beck (Anglia), Jake Collin (Anglia)
Rezerva: Viktor Kassai (Ungaria)
Aditionali: Anthony Taylor (Anglia), Andre Marriner (Anglia)
Rezerva pentru tusieri: György Ring (Ungaria)

Uniunea Asociatiilor Europene de Fotbal (UEFA) a anuntat, prin vocea secretarului general Theodore Theodoridis, in cadrul unei conferinte de presa, ca fostul jucator legendar al Barcelonei si al nationalei Spaniei, Xavi Hernandez, va fi cel care va inmana trofeul castigatoarei Euro 2016.

3.400 de politisti si jandarmi vor asigura securitatea in jurul stadionului, in zona pentru fani de la Turnul Eiffel si in transporturile in comun. Tot din motive de securitate, autoritatile au anuntat ca, in caz de victorie a tarii gazda, nu se va organiza o parada a echipei nationale pe Champs-Élysées.