COSR a anuntat echipa olimpica pentru Rio 2016. 96 de sportivi se vor deplasa in Brazilia

rio-2016Comitetul Executiv al Comitetului Olimpic si Sportiv Roman a aprobat, sambata, componenta Echipei Olimpice a Romaniei care va participa la Jocurile Olimpice de la Rio. Conform site-ului oficial al COSR, 96 de sportivi vor concura in Brazilia:

Atletism:
Elena Daniela Cirlan, Paula Claudia Todoran, Marius Viorel Ionescu – maraton; Andreea Arsine, Claudia Nicoleta Stef, Ana Veronica Rodean – 20 km mars;
Marius Cocioran, Narcis Stefan Mihaila – 50 km mars;
Alina Rotaru – saritura in lungime;
Elena Andreea Panturoiu, Cristina Bujin si Marian Oprea – triplusalt;
Florina Pierdevara – 800 m, Bianca Razor – 400m;
Andrei Gag – aruncarea greutatii;
Ancuta Bobocel – 3000 m obstacole;
Rares Andrei Toader – aruncarea greutatii;
Claudia Mihaela Bobocea – 800 m.

Box: Mihai Nistor (+ 91kg)

Canotaj:
– Constantin Adam, Vlad Dragos Aicoboae, Marius Vasile Cozmiuc, Toader Gontarau – patru rame fara carmaci (4-)

– George Alexandru Palamariu, Cristi Pirghie – doi rame (2-);

– Laura Oprea, Mihaela Petrila, Ioana Strungaru, Madalina Beres, Adelina Bogus, Andreea Boghian, Roxana Cogianu, Daniela Druncea si Irina Dorneanu (cazul sau de dopaj este in curs de cercetare) – opt rame cu carmaci (8+) si Popa Iuliana – rezerva

– Tarlea Elena Lavinia si Laura Oprea – doi rame (2-).

– Ionela Livia Lehaci si Gianina Beleaga – dublu vasle categorie usoara (L2x)

Ciclism: Serghei Tvetcov

Gimnastica artistica: Marian Dragulescu, Andrei Vasile Muntean si Catalina Ponor – individual compus. Larisa Iordache – rezerva;

Gimnastica ritmica: Ana Luiza Filiorianu – individual compus;

Haltere : Andreea Aanei (+75 kg), Florina Sorina Hulpan (69 kg), Dumitru Captari (77 kg) si Gabriel Sincraian (85 kg);

Handbal:

Valentina Neli Ardean Elisei, Aurelia Bradeanu, Eliza Iulia Buceschi, Florina Maria Chintoan, Laura Chiper, Melinda Anamaria Geiger, Oana Andreea Manea, Ionica Munteanu, Cristina Georgiana Neagu, Gabriela Perianu, Ibolya Gabriella Szucs, Ana Maria Tanasie, Paula Claudia Ungureanu si Patricia Maria Vizitiu. Maria Madalina Zamfirescu si Denisa Stefania Dedu vor fi rezerve.

Inot: Robert Glinta, Marius Radu, Norbert Trandafir, Alin Coste si Daniel Macovei;

Judo: Monica Ungureanu (48 kg), Andreea Chitu (52 kg), Corina Caprioriu (57 kg) si Daniel Natea (+100 kg). Mircea Alexandru Croitoru si Loredana Ohai – parteneri de antrenament;

Kaiac – Canoe: Valentin Cameneschi, Aurelian Madalin Ciocan, Cosmin Lulciuc, Razvan Oltean – K4 – 1000 m; Iuliana Andreea Taran, Irina Lauric – K2 – 500 m;

Lupte:
Alin Alexuc Ciurariu (98 kg), Ion Iulian Panait (66 kg) – lupte greco-romane;
Emilia Alina Vuc (48 kg) – lupte feminin, Ivan Guidea (57 kg), Albert Saritov (97 kg) – lupte libere;

Scrima: Malina Calugareanu – floreta individual, Tiberiu Dolniceanu – sabie individual, Simona Gherman, Simona Pop, Ana Maria, Popescu – spada individual si echipe. Loredana Dinu (rezerva) – spada echipe;

Tenis de masa: Elizabeta Samara, Daniela Dodean Monteiro – simplu si echipe, Bernadette Cynthia Szocs – echipe, Adrian Crisan si Ovidiu Ionescu – simplu;

Tenis: Simona Halep – simplu, Irina Begu, Monica Niculescu – simplu si dublu, Horia Tecau si Florin Mergea – dublu;

Tir sportiv: Alin George Moldoveanu – 10 m pusca aer comprimat.

Etichetat cu: , , ,
Postat în DIVERSE

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj251013
2Astra Giurgiu21109
3FCSB21109
4CS U Craiova19107
5FC Botosani19106
6ACS Poli Timisoara17101
7Dinamo Bucuresti16105
8CSM Poli Iasi1310-2
9FC Voluntari1110-3
10FC Viitorul1110-3
11OSK Sf Gheorghe1010-8
12Concordia Chiajna510-6
13Gaz Metan Medias410-17
14Juventus Bucuresti310-11